Hlavní navigace

Růst UNIQA pojišťovny i nadále táhne neživotní pojištění

V prvním kvartále 2009 zaznamenala UNIQA pojišťovna růst předepsaného pojistného o 4,2 % na 1,14 miliardy korun.. Zatímco neživotní segmenty přinesly o 8,4 % pojistného více, životní pojištění vykázalo naopak v meziročním porovnání kvůli velkému snížení objemu jednorázového pojistného pokles o 7,8 %.

Sdílet

V rámci neživotního pojištění bylo předepsáno na pojistném 874 milionů korun, přičemž největší dynamiku přinesla technická pojištění (+52 %), cestovní pojištění (+41 %) a zdravotní pojištění (+32 %). Pojištění vozidel hraje v celkovém portfoliu UNIQA i nadále klíčovou roli a daří se udržet vysokou dynamiku růstu (+14 %), i když se zde projevuje vliv snížených prodejů nových vozidel a přesun poptávky směrem k menším a levnějším modelům, popřípadě ojetým autům.

Výsledek životního pojištění byl ovlivněn zejména velmi slabým zájmem veřejnosti v lednu a únoru, kdy recese dostihla i Českou republiku a byl jí věnován dominantní prostor v médiích. To mělo vliv na chování veřejnosti, která se odklonila od jednorázových a částečně rezervotvorných forem životního pojištění. Během března jsme již zaznamenali v meziročním srovnání nárůst počtu nových smluv, nicméně průměrné pojistné na smlouvu se snížilo. Renesanci prožívá nyní hlavně riziková forma životního pojištění.

Koncem března měla UNIQA celkem 498.992 smluv ve kmeni, což byl ve srovnání s loňským 1. čtvrtletím nárůst o 16 %. Nejrychleji rostl kmen povinného ručení (+ 24 % na bezmála 200.000 vozidel). Hranice půl milionu pojistných smluv bylo dosaženo v prvních dubnových dnech.

Generální ředitel UNIQA pojišťovny Martin Žáček výsledky hodnotí slovy: První kvartál byl těžký, ale s ohledem na složité rámcové podmínky jsme ho zvládli velmi dobře. Pokračuje zdravý a dynamický růst naší společnosti. Nyní se musíme soustředit na další období, protože se zdá, že se trh ze záplavy negativních ekonomických zpráv z posledního období už trochu vzpamatoval. Příslibem je růst naší produkce za poslední týdny. Naším cílem je koncem roku růst dvakrát rychleji než celý pojistný trh ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).