Hlavní navigace

Rozšíření licence na obchodování s deriváty

Burza cenných papírů Praha obdržela dne 18. července 2006, od České národní banky povolení na obchodování s novými typy investičních nástrojů. Rozšířená licence nově dovoluje burze organizovat obchodování s investičními certifikáty a opčními listy, jinými tuzemskými cennými papíry se kterými může být spojeno obdobné právo a zahraničními cennými papíry nesoucími podobná práva (warranty). Nové povolení rovněž rozšiřuje škálu podkladových aktiv pro obchodování s futures. Jako podkladová aktiva pro obchodování s futures mohou být použity:

Sdílet

  • akcie přijaté k obchodování na organizovaném trhu v zemi EU nebo OECD,
  • index akciových trhů zemí EU nebo OECD, včetně indexů zahrnujících akcie z více zemí a koše takových indexů,
  • měna země EU nebo OECD,
  • cena a/nebo výnos státního dluhopisu vydaného státem EU nebo OECD denominovaného v měně státu EU nebo OECD, včetně koše takových dluhopisů,
  • cena emisní povolenky stanovená organizovaným trhem se sídlem v zemi EU nebo OECD,
  • cena komodity stanovená organizovaným trhem se sídlem v zemi EU nebo OECD.

Stávající licence na organizování trhu s deriváty, kterou pražská burza vlastní od roku 2001, umožňovala obchodování pouze s některými typy těchto investičních nástrojů. „Rozšíření licence má pro nás obrovský význam, protože v budoucnu nebudeme limitováni pouze určitými podkladovými aktivy. Stále zůstává v platnosti náš plán na zahájení obchodování na sklonku léta s futures na index PX, doplněné možná o single stock futures. Zkušenosti ze zahraničních trhů ukazují, že derivátové produkty mají velký potenciál a jsou investory velmi vyhledávané. Nechceme proto zůstat stranou a ochudit naše investory o tyto instrumenty“ – říká Petr Koblic, generální ředitel pražské burzy. O vypořádání obchodů se bude tradičně starat dceřiná společnost burzy UNIVYC, které byla rovněž rozšířena licence na vypořádání všech výše uvedených investičních instrumentů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).