Hlavní navigace

Rozbor hlavních událostí kolem ČEZu, Telefónicy O2 a Unipetrolu

Komentované události z trhu RM SYSTÉMu.

Sdílet

Co se informací z českého akciového trhu týče, byl uplynulý týden velmi plodný. Duální listing akcií ČEZu, report výsledků hospodaření Telefónicy O2 nebo dokončení prodeje Spolany ze Skupiny Unipetrol. To jsou jen některé zprávy, které rozhýbaly poslední dobou mírně spící český akciový trh.

Největší rozruch vzbudil prudký růst ceny akcií ČEZ, který dal vzpomenout na zlaté období v letech 2003 až 2005, kdy prodělat na českém akciovém trhu bylo opravdu velmi obtížné. Ve čtvrtek ČEZ testoval hranici 900 Kč za jednu akcii. Ta nakonec zůstala nepokořena, k prolomení scházel ČEZu na trhu RM-SYSTÉM méně než jedna Kč. S růstem ceny akcie byly spojeny i téměř 5× vyšší objemy obchodů. Nutno dodat, že podíl na tom má i slibně se rozvíjející segment obchodů v EasyClick.

Co tedy stálo za tak razantním růstem? Odpovědí je hned několik, tím hlavním důvodem je vstup akcií ČEZu na varšavskou burzu. Tamní velká poptávka po novém titulu měla na kurz blahodárný účinek. Zopakujme, že ČEZ vstoupil na polskou burzu proto, aby se přiblížil investice do svých akcií polským penzijním fondům a také si zde upevnil strategickou pozici před potencionální privatizací polského energetického průmyslu. Dalším důvodem růstu je oznámení, podle kterého ČEZ hodlá investovat veškerou finanční hotovost do dalších akvizic. Do roku 2009 by měla společnost takto investovat 6 7 mld. EUR, v přepočtu cca 170 až 200 mld. Kč. Spekuluje se především o ukrajinských distribučních společnostech a příležitostech v Polsku nebo Bulharsku. Závěr obchodního týdne ztratil titul část zisků a uzavřel na 878,20 Kč.

Velmi pozitivně ohodnotil trh konsolidované výsledky hospodaření Telefónicy O2. Za první tři čtvrtletí společnost vytvořila čistý zisk 6,8 mld. Kč (čistý zisk na akcii 21,2 Kč), to činí růst o 33,9% v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Tento výsledek je o 400 mil. Kč lepší než očekávání trhu a je hlavní příčinou růst kurzu akcie až k pátečnímu maximu 468 Kč. Tržby společnosti dosáhly k 45,6 mld. Kč (+0,6% meziročně). Za růstem stojí především vyšší výnosy segmentu mobilních linek (+5,9% meziročně), naopak očekávaný pokles byl zaznamenán v segmentu pevných linek ( 4,8% meziročně). Konec týdne titul zastihl na 465 Kč.

Tiché vody kolem prodeje dceřiných společností ze Skupiny Unipetrol v pátek rozvířila informace o konečné ceně za prodej 82% akcií Spolany. Ta bude prodána za 640 mil. Kč polské společnosti Anwil, patřící taktéž do skupiny PKN Orlen. Cena byla pro trh spíše zklamáním, odhady se pohybovaly od 0,8 do 1,4 mld. Kč. Nutno dodat, že součástí transakce je povinnost Anwilu uhradit dluh Spolany vůči Unipetrolu, ten činil k 25. říjnu 660 mil Kč. Unipetrol sdělil, že transakce vyústí v konsolidovanou ztrátu 350 mil. Kč (1,9 Kč/akcie). V reakci na to akcie v pátek ztratily část svých předchozích zisků a uzavíraly na 203,50 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).