Hlavní navigace

Rovné příležitosti jako součást společenské odpovědnosti firem –

Nezisková organizace Business Leaders Forum (BLF) představila ve čtvrtek 18. 1. 2007 knižní publikaci „Rovné příležitosti jako součást společenské odpovědnosti firem“, která vychází v rámci projektu Půl na půl organizace Gender Studies, jehož je BLF v tomto projektu partnerem. Při této příležitosti uspořádalo BLF i diskusi představitelů firemního a neziskového sektoru na téma uplatňování rovných příležitostí žen a mužů ve firemní praxi. Vedle představení publikace, která zasazuje téma rovných příležitostí do širšího kontextu společenské odpovědnosti firem (Corporate social responsibility – CSR), se tak zúčastněným nabídla možnost sdílení zkušeností v této oblasti. Setkání zahájila prezentace strategie rovnosti příležitostí konzultační společnosti Deloitte a odpoledne doplnila následná diskuse účastníků na téma rovných příležitostí.

Sdílet

Rovné příležitosti v kontextu společenské odpovědnosti firem

Nově vydaná publikace zahrnuje uplatňování rovných příležitostí (nejen) pro muže a ženy pod hlavičku společenské odpovědnosti firem. Vždyť i mezinárodní dokumenty v oblasti CSR, jakými jsou například OECD Směrnice pro nadnárodní společnosti, princip rovnosti příležitosti neopomíjí. Stejně tak tuto problematiku řeší i většina komplexních CSR strategií nadnárodních firem. Kromě těchto a dalších fakt o vztahu genderové zaměstnanecké politiky a CSR v publikaci najdete i případové studie firem působících v České republice. Zároveň je zde popsána rovnost příležitostí pohlaví jako jedna z priorit Evropské unie (EU) a najdete tu i nastíněné benefity uplatňování rovného přístupu k oběma pohlavím.

Na úvod setkání, které se konalo v budově Pricewaterhou­seCoopers, byla prezentována strategie rovnosti příležitostí členské společnosti Business Leaders Fora – Deloitte. James Walton, ředitel pro klienty a trh ze společnosti Deloitte, zmínil jako jednu z formy podpory rovných příležitostí flexibilní formy práce, jejichž uplatňování umožňuje zaměstnancům firmy zajistit rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem. Zároveň tato politika ženám umožňuje dosáhnout vyšších manažerských pozic.

V následné diskusi, které se zúčastnili například zástupci z řad vedení ČSOB nebo Hewlett Packard, představitelky oborových sdružení, ale i odborových svazů, se jasně projevilo, že rovné příležitosti jsou v Česku již chápány jako standardní součást chování firmy pro svoji výhodnost, zvlášť u výše postavených zaměstnanců. Podle vyjádření všech zúčastněných stran se mladým ženám, které touží po kariéře i rodině blýská na lepší časy. Jako největší překážka byly vesměs zmiňovány nešetrné zásahy státu, ať již v daňové politice nebo v otázce zvýhodňování zaměstnaných matek a jejich zaměstnavatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).