Roste počet lidí, kteří vykonávají samostatnou výdělečnou činnost

Lidí, kteří si samostatnou výdělečnou činností vydělávají, je o cca 24,5 tisíce více než ve stejném období roku 2008. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. Zatímco k 31. srpnu 2008 bylo 936 157 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), letos ve stejném období jich bylo o 2,5 % více – celkem 960 725. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 137 276 OSVČ – účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná.

Sdílet

Srovnáme-li srpen 2009 se srpnem 2001, došlo ke snížení pouze o 2,8 %. V srpnu 2001 ČSSZ evidovala celkem 963 421 OSVČ, letos jich ve stejném období bylo 960 725 (tedy 97,2 % roku 2001). V praxi to znamená, že ubylo především těch lidí, kteří samostatnou výdělečnou činnost buď nevykonávali jako jediný zdroj příjmu, či byli v systému sociálního pojištění evidováni, ale aktivně nepodnikali.

Samostatná výdělečná činnost (SVČ) se od 1. 1. 2004 dělí na hlavní a vedlejší. OSVČ, které vykonávají samostatnou výdělečnou činnost hlavní (tedy podnikání je pro ně zpravidla jediný zdroj příjmů), mají povinnost vždy platit pojistné na důchodové pojištění a zálohy na pojistné. A to i v případě, kdy jsou tzv. ve ztrátě. Minimální zálohy na pojistné na důchodové pojištění u těchto OSVČ jsou v letošním roce 1 720 Kč.

U vedlejší výdělečné činnosti (tedy u lidí, kteří jsou například zaměstnáni a vedle toho podnikají) je i nadále účast na důchodovém pojištění závislá na dosažených příjmech po odpočtu výdajů. Pokud si OSVČ při vykonávání vedlejší SVČ v roce 2008 vydělala alespoň 51 774 Kč, nebo se přihlásila k účasti na pojištění, má v letošním roce povinnost platit zálohy na důchodové pojištění. Minimální výše těchto měsíčních záloh je 688 Kč.

Měsíční vyměřovací základ pro odvod pojistného činí pro OSVČ hlavní 5 889 Kč a pro OSVČ vykonávající vedlejší SVČ pak 2 356 Kč.

Účast na nemocenském pojištění u OSVČ zůstává nadále dobrovolná. Od 1. 1. 2009 se pojistné na nemocenské pojištění již neplatí společně se zálohou na důchodové pojištění a na výši pojistného nemá vliv příjem dosažený v předcházejícím kalendářním roce. Minimální pojistné na nemocenské pojištění u OSVČ vykonávající hlavní i vedlejší samostatnou výdělečnou činnost činí 56 Kč měsíčně.

Nově se od 1. 1. 2009 změnilo pojištění osob, které vykonávají uměleckou nebo jinou tvůrčí činnost na základě autorskoprávních vztahů a pojištění osob vykonávajících činnost vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení příjmu. Tato činnost se považuje za výkon samostatné výdělečné činnosti (SVČ) vždy, aniž by podmínkou bylo prohlášení o soustavnosti výkonu této činnosti tak jako dosud.

Pro OSVČ vydala ČSSZ již potřetí publikaci „Příručka OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2009“. Jde o průvodce, který formou otázek a odpovědí včetně praktických příkladů vysvětluje sociální zabezpečení OSVČ. Příručka je dostupná zdarma na všech pracovištích ČSSZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).