Hlavní navigace

Rok 2006 bude zřejmě rekordní na poli fúzí a akvizicí

Celosvětový pohyb v oblasti fúzí a akvizicí je na nejlepší cestě překonat zatím rekordní rok 2000 v těchto záležitostech a je to způsobeno tím, že kupci zahrnující hedgeové fondy, korporace a privátní akciové firmy si zřejmě uvědomili, že bude efektivnější (z pohledu nákladů i času) rovnou koupit nějakou zajímavou společnost než ji budovat novou od začátku.

Sdílet

Podle přehledu vydaného institucí Association for Corporate Growth a známou firmou Thomson Financial, dosáhla zatím celková hodnota realizovaných M & A v tomto roce (stav ke dni 13. června t.r.) částky 1.613 mld USD. Tato suma representuje 41% nárůst ve srovnání se stejným obdobím minulého roku 2005, kdy v této době suma činila 1.143 mld USD. Rok 2006 a čísla v něm zaznamenaná, je tak na nejlepší cestě překonat celkovou hodnotu fúzí a akvizicí v roce 2005 s hodnotou 2.769 mld USD.

Jedná se o to, že každý kdo disponuje určitým disponibilním cashem, hodlá jej umístit tak, aby pracovaly tím nejefektivnějším způsobem a případná akvizice touto formou zhodnocení kapitálu nesporně je. Těmito subjekty jsou privátní akciové firmy, korporace a také hedgeové fondy. Čas je konkurenční výhoda a společnosti si zřejmě uvědomily, že mohou dosáhnout na další geografická území a zavést další dodatečné produkty, čímž se jim zvýší příjmy a ziskovost. Namísto budování nové firmy, je lepší ji rovnou koupit již fungující (tzv. buying vs. building) a proto hledají akvizice.

Podle provedené zprávy, dotčené subjekty by kupovaly firmu kvůli zvýšení příjmů a zisků (46%), dále 33% by si touto cestou navýšilo podíl na trhu a 5% uvedlo, že hlavním motivem převzetí by byl přístup k novým technologiím. Zbytek uvedl další rozdílné faktory.

V druhé polovině roku 2006 se očekává, že nejvíce vyhledávanými sektory pro předmětné dealy M & A budou technologie, zdravotní péče, strojírenství a distribuční firmy.

Téměř polovina (49%) dealmakerů očekává, že se účastní v druhé polovině roku 2006 zejména v tzv. international cross-border obchodech (spojení či převzetí subjektů v mezinárodním či nadnárodním měřítku) a 43% se vyjádřilo, že cross-border deals se stávají více zajímavějšími pro jejich firmy. Podle geografického členění se odhaduje, že M & A proběhnou zejména s firmami v západní Evropě (46%), Číně (37%) a Kanadě (31%).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).