Hlavní navigace

RM-SYSTÉM: mírný optimismus na kapitálovém trhu po velkém výprasku, pozitivní zejména ČEZ a Telefónica O2

Po velkém výprasku, který dostaly akciové trhy v polovině srpna, bylo obchodování uplynulý týden již o poznání klidnější. Nicméně stále je znát velká nervozita a zvýšená averze investorů vůči riziku. Na vině je situace na americkém trhu hypoték.

Sdílet

Vlivem dlouhodobě zvyšujících se úrokových sazeb Fedu nejsou schopni někteří méně bonitní klienti tyto úvěry splácet. Tato situace dostala do problémů realitní, a také finanční sektor. Problémy se v dnešním globálním světě mohou velmi rychle přelít i do dalších sektorů ekonomiky. Tento faktor způsobil úprk z některých rizikových pozic a výjimkou nezůstala ani většina českých akciových titulů. V závěru předešlého týdne trhy uklidnilo snížení diskontní sazby Fedu, což je sazba, za kterou si mohou komerční banky vzít od americké centrální banky krátkodobé úvěry. Základní úroková sazba Fedu stále zůstává na 5,25%. O jejím snížení se bude jednat pravděpodobně až 18. září.

Poměrně dobře se po propadu zotavují akcie ČEZu. Z hodnot pod 1 000 Kč se během týdne dostaly až k hranici 1 100 Kč, nicméně týden ČEZ uzavřel na 1 090,90 Kč. Akciím pomohly poměrně dobré výsledky hospodaření reportované 15. srpna, které byly mírně lepší než očekávání trhu. Za prvních šest měsíců společnost vykázala tržby 83,2%, což je zlepšení o 11,8% proti stejnému období v roce 2006. Čistý konsolidovaný zisk pro akcionáře je pak 20,5 mld. Kč (15,9% y/y).

Bez výraznějšího zájmu se v poslední době obchodují akcie Philip Morris ČR. Investoři očekávají vyhlášení výsledků hospodaření za první pololetí. To je naplánováno na 30.8. Trh očekává další výrazný pokles tržeb i zisku podniku. V pátek titul uzavřel na 9 190 Kč.

Telefónica O2 C.R. týden uzavřela růstem až na 606 Kč. Titulu velmi pomáhá blížící se rozhodný den pro výplatu dividendy. Každý, kdo bude akcie této telekomunikační společnosti vlastnit 10. září 2007, bude mít právo na 50 Kč dividendu připadající na jednu akcii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).