Hlavní navigace

RM-SYSTÉM: Výsledková sezóna v plném proudu. Co působí na akcie Zentivy a Komerční banky?

Uplynulý týden většina českých akciových titulů oslabovala pod vlivem negativního sentimentu v zahraničí. Kámen úrazu je dopad americké hypoteční krize na výsledky hospodaření některých podniků, především bankovních titulů a developerů. V České republice není dle dostupných informací bankovní sektor v ohrožení, přesto investoři obecně tyto tituly nevyhledávají. Svědčí o tom pokles Erste Bank, během listopadu oslabil kurz akcie o 12%. Komerční banka tráví listopad o poznání v klidnějších vodách.

Sdílet

Na hypoteční krizi se ale jen stěží může vymlouvat Zentiva. Slzu v oku museli zamáčknout ti, kteří tento titul neprodali před ohlášením ziskového varování ke kvartálním výsledkům. Po něm otestoval kurz akcie hranici 1 000 Kč. Tehdy ještě vydržela, ale po reportu oficiálních čísel a obecně negativní náladě na trhu, titul uplynulý týden dále klesal a na trhu RM-SYSTÉM uzavřel na hodnotě 925 Kč.

Za první tři čtvrtletí vytvořila společnost čistý zisk 1,06 mld. Kč, což je pokles o 31,4% proti stejnému období v minulém roce. Tržby se zvýšily o 12,7% na 11,1 mld. Kč hlavně díky započtení turecké akvizice Eczacibasi do konsolidace. Negativně se promítly problémy v odvětví na českém trhu generik, v Rumunsku a Turecku. Následné snížení cílových cen od několika analytických domů poslalo akcie Zentivy k současné úrovni.

Konsolidované výsledky hospodaření oznámila také Komerční banka. Za prvních devět měsíců vytvořila Skupina KB čistý zisk 8,12 mld. Kč (+19,4%), výsledek byl lepší než očekávaný, přesto nepřevážil negativní sentiment k bankovnímu sektoru. Americká hypoteční krize by měla ovlivnit aktiva banky jen velmi okrajově. Závěr týdne zastihl kurz akcie na hodnotě 4 247 Kč.

V průběhu týdne se akcie ČEZu přehouply přes 1 400 Kč a posunuly tím výše absolutní rekordy kurzu. Pozitivně působí zejména růst cen energií. Zajímavou zprávou je také oznámení o další potenciální akvizici. Jedná se o koupi 48% podílu v ruské elektrárenské společnosti TGK4, kde je ČEZ horkým favoritem. Náklady na akvizici by se mohly v první fázi vyšplhat k 16 mld. Kč, nicméně TKG 4 by si vyžádala další velké investice do obnovy. Uplynulý týden uzavíral ČEZ na hodnotě 1 370 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).