Hlavní navigace

RM-SYSTÉM: Unikátnímu Unipetrolu s týdenním růstem 11% konkurují Třinecké železárny s výnosem 13%.

Slunce svítí na akciové trhy a přináší tak dobrou náladu zejména těm, kteří v uplynulém týdne vlastnili akcie Unipetrolu nebo Třineckých železáren. Pozitivní trend v zahraničí a dobré hospodářské výsledky společností zapůsobily na poptávku po některých českých titulech. Index RM opět posunul svůj historický rekord, když v pátek uzavřel na 3 022 bodech.

Sdílet

Dlouhou dobu spící obchody s Unipetrolem, patřícím do polské skupiny Orlen Group, zaznamenaly v posledním týdnu radikální změnu trendu. Prvním impulsem byly oznámené výsledky hospodaření, které zejména na úrovni čistého a provozního zisku trh mile překvapily.

Zisk pozitivně ovlivňuje synergie s mateřským PKN Orlen a probíhající restrukturalizace podniku. Za první kvartál letošního roku vytvořil Unipetrol provozní zisk 2,32 mld. Kč, což je růst o 137% v porovnání se stejným obdobím v roce 2006. Odhad trhu byl o 700 mil. Kč nižší. Čistý zisk vzrostl o 87,6% y/y na 1,58 mld. Kč.

Neméně pozitivně trh ohodnotil informaci o ceně, za kterou dle světových agentur koupila italská společnost Eni podíl v České rafinérské. Informace nebyla zatím oficiálně potvrzena, ale hovoří se o tom, že Eni dal za 16% ČeRa celkem 500 mil. EUR. Což by bylo mnohem více než se čekalo (115 mil. EUR). Unipetrol měl nicméně o podíl v rafineriích, kde již vlastní 51%, také zájem a měl na podíl, který prodávalo ConocoPhillips předkupní právo. Akcie během týdne posílily o 11% a uzavřely na 271 Kč.

Velmi zajímavé je obchodování také s akciemi Třineckých železáren, které v průběhu týdne posílily o úctyhodných 13%. Na titul působí dobře hospodářské výsledky společnosti. Za rok 2006 vytvořily ocelárny čistý zisk 2,684 mld. Kč, když o rok dříve činil 2,068 mld. Kč (nárůst o 29,8%). Loňský provozní hospodářský výsledek, který dosáhl rekordní výše v historii podniku, byl 2,995 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 552 mil. Kč (22,6%). Tržby se meziročně zvýšily o 849 mil. Kč na loňských 31,675 mld. Kč (2,8%). Kurz akcie uzavřel týden na 2 400 Kč.

Velké výkyvy zaznamenáváme v posledním období při obchodování s akciemi ČEZu. Volatilita je způsobena skupováním vlastních akcií ČEZem. Ten už takto utratil více jak 3 mld. Kč. Bez větších komentářů se obešly hospodářské výsledy podniku za první tři měsíce roku. Konsolidovaný čistý zisk vzrostl v souladu s očekáváním trhu o 25% na 12,97 mld. Kč při výnosech 44,12 mld. Kč (+9% y/y). Akcie české energetiky uzavřely týden na 1070 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).