Hlavní navigace

RM-SYSTÉM: Trhu opět vévodil Mittal Steel Ostrava s pátečním růstem kurzu o 10 %.

Stále kolem hodnoty 3 tisíc bodů se drží index českého kapitálového trhu RM-SYSTÉM. Jestli české akcie nabírají dech před dalším růstem nebo stagnují před mnoha investory očekávanou korekcí, vědí přesně jen ti, kteří používají k investování křišťálovou kouli. Faktem zůstává, že páteční obchodování, které bylo téměř po celém světě pozitivní a v růstovém sentimentu, české indexové akcie nekopírovaly. Například ČEZ v průběhu pátku oslabil o 1,3%, akcie Telefónicy O2 uzavřely týden také s mírnou ztrátou.

Sdílet

Rozhodně největší radost udělaly v průběhu týdne svým majitelům akcie Mittal Steel Ostrava, které se obchodují pouze na trhu RM-SYSTÉM a jen během pátku zhodnotily o neuvěřitelných 10 %. Adrenalin do krve akcionářům této české ocelářské společnosti vlil článek v pátečních Hospodářských novinách, kde byl Mittal Steel Ostrava zařazen mezi tři nejúspěšnější české podniky podle ziskovosti.

Publikovaný hrubý zisk 13 mld. Kč indikuje čistý zisk mezi 9 – 10 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii činí 767 Kč. Ukazatel P/E, který nám charakterizuje ziskovost vztaženou k aktuálním kurzu, činí přesně 6. V překladu to znamená, že při současném trendu ziskovosti, zaplatí podnik naši investici již za šest let. Pro porovnání ukazatel P/E ČEZu je více jak 21. V případě Mittal Steel Ostrava ale negativně působí nejasný postoj majoritního vlastníka vůči minoritním akcionářům a fakt, že společnost dlouhodobě nevyplatila žádnou dividendu. Přesto ti, co koupili akcie této ostravské společnosti přesně před rokem zhodnotili svůj majetek o 113 %, nemluvě o tom, že před pěti lety se ty samé akcie obchodovaly také za 25 Kč. Podnik profituje na velké poptávce po oceli a také její neustále rostoucí ceně. Páteční den akcie uzavřely na 4 614 Kč.

Velmi výrazně během týdne zhodnotily také akcie Jihočeských papíren. U tohoto titulu ale růst akcie o 11 % během týdne rozhodně není dán rostoucí ziskovosti podniku. Na svolané valné hromadě, která se bude konat 26. června, je jedním z bodů programu „Schválení dalšího postupu týkajícího se prodeje akcií dceřiné společnosti JIP – Papírny Větřní“. Tato dceřiná společnost je fakticky jediným majetkem mateřské společnosti a zůstává otázkou finanční obnos, za který bude prodej uskutečněn. Titul týden uzavřel na 45,30 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).