Hlavní navigace

Řízení rizik a poradenské služby jsou pro české klienty stále důležitější

Jak správně řídit společenskou odpovědnost firmy, žádat o evropské granty či zabezpečit informační systém proti útokům zvenčí. Také v těchto oblastech radí KPMG Česká republika svým klientům. Zájem o profesionální poradenství nyní roste výjimečným tempem.

Sdílet

Dynamický růst čeká v následujících letech poradenské služby, které firmám poskytuje společnost KPMG Česká republika. Podle Evy Rackové, která je partnerem KPMG Česká republika a má na starosti právě Řízení rizik a poradenské služby, se nejrychleji vyvíjí oblast poradenství pro finanční sektor. Zde očekáváme růst až 30 procent ročně, říká.

Zvětšuje se konkurence na trhu, u bank dochází ke konsolidacím informačních systémů, je stále větší tlak na optimalizaci služeb, nákladů i potřebu inovace – což jsou některé z důvodů, proč firmy vyhledávají pomoc zkušeného odborníka.

Firmy trápí skleníkové plyny

Faktorem, který stále více ovlivňuje úspěšnost hospodaření společnosti, je také společenská odpovědnost firmy (Corporate Social Responsibility – CSR). Mezi prvořadá témata, jež firmy řeší, patří globální změny klimatu a s tím spojené otázky regulatorních rámců a obchodování s emisemi, či skleníkové plyny.

Firmy působící ve světovém těžebním průmyslu trápí zavírání dolů a ukončování těžby. To platí i v případě skupiny Czech Coal, jedné z nejvýznamnějších tuzemských těžebních společností, která například jako jedna z mála vydává samostatnou výroční zprávu týkající se problematiky CSR a udržitelného rozvoje, uvádí Eva Racková.

Kromě poradenství při reportingu KPMG Česká republika pomáhá také definovat svým klientům strategii a implementovat principy CSR do podnikových procesů.

Obce i firmy mohou od EU získat miliony

Poradenství pro obce i firmy, které mají zájem o evropské dotace, je další z oblastí, v níž je KPMG Česká republika stále aktivnější. Naše služby začínají u srovnávacích studií, kdy hodnotíme připravenost obcí čerpat finanční prostředky z Evropské unie. Toho využívá například více než desítka obcí z Ústeckého kraje. V další fázi konzultujeme přípravu projektových žádostí a provádíme finanční a ekonomické hodnocení investičních projektů, uvádí Eva Racková.

V loňském roce tak například společnost Plzeňské městské dopravní podniky získala s pomocí KPMG Česká republika dotaci 66 miliónů korun na modernizaci vozového parku. Neměli jsme zkušenost ani s nejobyčejnější, třeba jen miliónovou, evropskou dotací. Ale řekli jsme si, že když je tu tato možnost, tak ji zkusíme využít naplno, popisuje záměr firmy vedoucí odboru financí a účetnictví Jiří Horák.

Odborníci proti Phishingu

Čím větší instituce, tím důležitější je také bezpečnost informačních technologií. Ztráta klientských dat, krádeže firemních informací či podvržené emaily klientům (tzv. Phishing) trápí stále častěji i české firmy. Proto se středem zájmu akcionářů i managementu společnosti stává řízení podnikatelských rizik, uvádí Eva Racková.

Podle jejích zkušeností si již mnoho firem uvědomuje, jak důležitá je kontrola rizik pro efektivní řízení společnosti. Jsou stále více žádány služby týmů zkušených odborníků, kteří se zabývají bezpečností informačních systémů. Zatím jen každá třetí firma má veškeré procesy dostatečně ošetřeny, uvádí Eva Racková.

Strategie rozvoje cestovního ruchu

Velké instituce často vlastní řadu nemovitostí, jež nevyužívají. KPMG Česká republika proto provádí řadu analýz, na jejichž základě nabízí firmám a obcím doporučení, jak nejlépe tento majetek využít, jak rozšířit okolní infrastrukturu či propojit danou zajímavost s dalším, z hlediska turistické ruchu vhodným, lákadlem. Podobné je to i s lokalitami. Pro obce, které zajímavé lokality vlastní a rádi by je využily, připravujeme strategie rozvoje cestovního ruchu, přibližuje Eva Racková s tím, že velkou výhodou těchto projektů je, že se dají částečně financovat také z fondů Evropské unie.

Kromě toho KPMG Česká republika provádí feasibility studie, kdy pro firmy či obce vyhodnocuje výhodnost zamýšlené investice, a popřípadě doporučí jiná řešení. Jde například o kongresovou turistiku či budování golfových hřišť.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).