Hlavní navigace

Řidiči ze severní Moravy začínají v počtu nehod stíhat Severočechy

[Tisková zpráva] Přestože Praha si stále drží neotřesitelnou pozici regionu, kde mají řidiči na svědomí nejvíce zaviněných dopravních nehod, statistiky povinného ručení ČSOB Pojišťovny za první pololetí letošního roku naznačují, že se jí brzy může stát zdatným soupeřem Ostrava. Vzhledem k tomu, že podstatné zhoršení vykázal současně i okres Frýdek-Místek a naopak se zlepšila situace v některých okresech severních Čech, kde je tradičně nehodovost druhá nejvyšší po Praze, přiblížil se v krajském srovnání Moravskoslezský kraj svou rizikovostí na dohled kraji Ústeckému.

Sdílet

Hodnoty ČSOBP Indexu, kterým ČSOB Pojišťovna sleduje, jak se liší frekvence pojistných událostí z povinného ručení u řidičů osobních aut z jednotlivých okresů republiky, narostly v prvním pololetí letošního roku z velkých měst nejvíce u Ostravy. ČSOBP Index pro Ostravu stoupl na 9,81, což znamená, že na každých 100 pojištěných aut zde během roku připadá téměř deset zaviněných nehod. Horší hodnotu ČSOBP Indexu má pouze Praha – 10,29. Na třetí místo nejrizikovějších okresů republiky se vyšplhal Frýdek-Místek, kde je nyní dopravní situace jen o málo lepší než v Ostravě.

„Statistiky nehodovosti na Ostravsku zhoršuje především situace v Ostravě jako takové. Stejně je to prakticky v každém okrese, tzn. průměr za celý okres zvedají především řidiči z velkých městech, kde jsou havárie četnější než v menších obcích. Motoristé z menších sídel se ale nemusí obávat, že by statistiky pro celý okres negativně ovlivnily i cenu jejich povinného ručení. V našem novém produktu povinného ručení už nepřihlížíme k tomu z jakého je řidič okresu, ale konkrétně z jakého je města či obce,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

V průměru za celou Českou republiku však dosáhl ČSOBP Index v prvním pololetí letošního roku hodnoty 5,25, což je nejpříznivější hodnota od roku 2008, kdy ČSOB Pojišťovna začala tento index uveřejňovat. Znamená to, že havárii během roku zaviní zhruba každý dvacátý řidič osobního auta.

Celorepublikové hodnoty ČSOBP Indexu přitom výrazně snižují zejména okresy na Vysočině a ve východních Čechách, kde je nehodovost dlouhodobě nejnižší. Například u řidičů z okresu Rychnov nad Kněžnou, kteří na tom byli v prvním pololetí nejlépe (viz tab. 1), je pravděpodobnost, že zaviní nehodu, více než čtyřikrát nižší než u řidičů z Prahy. V porovnání s rokem 2011 se ale nehodovost v prvním pololetí 2011 zřetelně snížila i v některých dalších okresech především v západních, severních a středních Čechách.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).