Hlavní navigace

Rekordní zisk easyJet: 202 miliónů liber, o 56% více než v roce 2006

Rekordní zisk před zdaněním: 201,9 miliónů liber, 56procentní nárůst oproti 129 miliónům liber v roce 2006, počítaje jednorázový benefit 10,6 milión liber – vrácení předcházející investice do Airline Group.

Sdílet

Roční finanční výsledky za rok končící 30. zářím 2007.

Nárůst zisku před zdaněním o 48% na 191,3 miliónů liber bez tohoto jednorázového benefitu – předchozí investice do Airline Group. Stejně tak i jednotkové příjmy (ošetřené o dodatečný benefit) vzrostly o 50% na 34,8 pence. Počet přepravených cestujících se zvýšil o 13% na 37,2 miliónů. Ukazatel obsazenosti letadel easyJet byl průměrně 84%. Celkové příjmy vzrostly o 11% na 1 797,2 miliónů liber. Ostatní příjmy se zvýšily o 30% na 171,2 miliónů liber, respektive o 47 pencí na jednotku. Jednotkové operační náklady, očištěné o náklady na pohonné hmoty, se snížily o 6,4%, čili 1,81 libry, na 26,55 liber na jednotku. Ukazatel ROE (Čistý příjem z vlastního jmění), exkludovaný o jednorázový benefit z Airline Group, se zvýšil o 3,5 procentního bodu z 10,1% na 13,6%. EasyJet rozšířil svoji síť o 8 nových destinací a přidal celkem 46 nových linek, operoval tedy k 30. září celkem 289 linek na 77 evropských letištích ve 21 zemích. Celkově úspěšná expanze po Evropě pokračovala otevřením v pořadí sedmnácté easyJet báze v Madridu a úspěšným provozem z báze v Miláně Malpensa. V dubnu 2007 přibyl do flotily easyJet stý airbus A319, čímž se zvýšil počet easyJet airbusů A319 na 137 a easyJet má nyní jednu z nejmodernějších a nejmladších flotil v Evropě, s průměrným stářím letounu 2,7 let. V říjnu tohoto roku oznámil easyJet významnou akvizice franšízingové společnosti British Airways – GB Airways. Posílí tak radikálně svoje postavení na letišti v londýnském Gatwicku.

Generální ředitel easyJet Andy Harrison se k velice příznivým výsledkům vyjádřil:

“Letošní výborné výsledky easyJet jen potvrzují úspěšnost našeho business modelu. Navzdory náročným podmínkám na trhu se příjmy, zisk i ukazatel ROE společnosti easyJet podstatně zlepšily. Jsme přední evropskou nízkonákladovou společností, která nabízí svým zákazníkům bezpečnost a komfort za velmi příznivou cenu. Zároveň se nám podařilo radikálně rozšířit síť linek easyJet a zvýšit počet přepravených cestujících na 37 milionů. easyJet je čtvrtou největší leteckou společností v Evropě.”

K významným úspěchům easyJet v roce 2007 patří určitě otevření jejich v pořadí sedmnácté báze v Madridu, kde přepravili od jejího otevření již 2 milióny cestujících. Ve Španělsku je easyJet největší nízkonákladovou leteckou společností. Zároveň posilovali svůj provoz na letišti v Miláně Malpensa, kde se stali po necelém roce působení rovněž druhou největší aerolinkou. Proto také uvažují do konce roku 2008 o provozu celkem 15 letadel z této italské základny.

Ve Velké Británii přidali dvě letadla v Londýně Gatwicku, jedno v Bristolu a posílili také v Belfastu – celkem šest letounů.

Na jaře 2008 otevře easyJet dvě další báze ve Francii – v Charles de Gaulle a Lyonu.

easyJet přinesl několik produktových inovací, jako například služba www.easyJetHolidays.com, kde si mohou zákazníci koupit dva produkty najednou – letenky a ubytování. easyJet se také spojil se společností Amadeus a Galileo, a tak jsou nyní služby easyJet k dispozici pro business zákazníky (cestovní kanceláře zaměřené na business klientelu) v GDS (Global Distribution System).

Letošní zimu očekává easyJet přibližně stejné výsledky jako předcházející zimní sezónu. V létě 2008 by se měly zvýšit ostatní příjmy díky APD dani, zpoplatňování odbavovaných zavazadel a dalším rostoucím příjmům. Ztráty ze zvýšených nákladů na pohonné hmoty budou částečně kompenzovány slabým kurzem amerického dolaru, nicméně librové náklady na pohonné hmoty pravděpodobně porostou.

Do příštího roku očekává easyJet další růst zisku o 20%.

Výše uvedené výsledky nezahrnují efekt akvizice GB Airways, která bude plně ukončena až k 31. lednu 2008 a která bude znamenat jednorázový náklad ve výši 12 miliónů liber.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).