Hlavní navigace

Raiffeisenbank do března zvýšila čistý zisk o 15 % na 341 milionů korun

Čistý zisk +15% na 340,8 mil. Kč. Celková aktiva +17% na 175,2 miliardy Kč. Vklady klientů +24% na 110,3 miliardy Kč. Poskytnuté úvěry +19% na 139,6 miliardy Kč. Zastavený růst provozních nákladů. Nárůst kapitálové přiměřenosti na 11,3 % (z 9,6%). Umírněný růst tvorby opravných položek.

Sdílet

Raiffeisenbank dosáhla v prvním čtvrtletí velmi dobrých výsledků navzdory obtížným podmínkám na trhu. Banka tím jasně ukázala úspěšnost své strategie, stejně jako kvality klientského portfolia a svých produktů a služeb. Ve zhoršující se ekonomické situaci jsme se navíc soustředili na snižování nákladů a řízení rizik. Výsledkem je vyšší zisk, a tím i posílením naší stability. Výrazně se zvýšila jak kapitálová přiměřenost, tak i velikost vlastního kapitálu a navíc banka zůstává vysoce likvidní, shrnul výsledky za první čtvrtletí generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Logicky tak neměníme svůj úspěšný obchodní model. Nadále budeme pokračovat v poskytování služeb klientům s vyššími příjmy, podnikatelům a středním firmám. Budeme dále rozšiřovat produktovou nabídku i pobočkovou síť. V souladu s vývojem na trzích budeme klást důraz na snižování nákladů, efektivní řízení rizik a rigorózní vymáhání dluhů, uzavřel Lubor Žalman.

Podrobnosti k výsledkům za 1. čtvrtletí

ČISTÝ ZISK V prvním čtvrtletí čistý zisk banky vzrostl o 15 procent na 340,8 milionu korun. Celková aktiva se meziročně zvýšila o 17 procent na 175,2 miliardy ko­run.

VKLADY A ÚVĚRY V meziročním srovnání Raiffeisenbank nadále pokračovala v silném růstu jak v oblasti vkladů, tak i u úvěrů. Vklady klientů v bance se meziročně zvýšily téměř o čtvrtinu na 110 miliard korun. K nejvýraznějšímu nárůstu přitom došlo v období od loňského října do letošního března, tedy v období finanční krize, kdy vklady v bance vzrostly o 14 miliard korun. Poskytnuté úvěry meziročně vzrostly o 19 procent na téměř 140 miliard. K poklesu přitom nedošlo ani v prvním čtvrtletí letošního roku – objem poskytnutých úvěrů je na stejné úrovni jako na konci roku 2008.

NÁKLADY V prvních měsících roku se banka také zaměřila na snižování provozních nákladů. Celkové náklady banky tak přes pokračující výrazný růst a mírný nárůst počtu zaměstnanců zůstaly na úrovni roku 2008 a dosáhly 1,1 miliardy Kč.

KAPITÁL V prvním čtvrtletí došlo k dalšímu posílení kapitálu banky. Kapitálová přiměřenost vzrostla meziročně z 9,6 na 11,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí banka navíc kapitál dále posílila o loňský nerozdělený zisk, její kapitálová přiměřenost se tak nyní pohybuje kolem 12 procent. Na posílení kapitálu banka použila téměř dvě třetiny loňského rekordního zisku 1,4 miliardy korun.

ŘÍZENÍ RIZIK Tvorba opravných položek v 1. čtvrtletí vzrostla z 248 milionů na 421 milionů korun. To představuje nárůst o 70 procent.

STUKTURA VÝNOSŮ K nárůstu zisku v prvním čtvrtletí přispěl především růst úrokových výnosů o 21 procent. To je dáno především rostoucím počtem klientů a souvisejícím nárůstem úvěrů a depozit. Naopak příjmy z poplatků meziročně klesly o osm procent na 381 milionů korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).