Hlavní navigace

Rathova podivná mediální hra

V těchto dnech vrcholí v médiích kampaň vedená prezidentem ČLK proti zdravotním pojišťovnám. MUDr. David Rath by rád tahal za nitky. Pojišťovny ale nechtějí být v jeho podivné hře loutkami.

Sdílet

Je až s podivem, jak velký prostor neobjektivním, často nepravdivým a někdy i nedůstojným výrokům představitele lékařské komory české sdělovací prostředky věnují. Bohužel se někdy v jejich záplavě ztrácí hlasy Rathových oponentů i těch, kteří při komunikaci s médii setrvávají v rovině korektní a odborné výměny názorů a poukazování na objektivní příčiny nedobrého stavu českého zdravotnictví a zejména jeho financování. Tak se například stalo, že i když VZP ČR na své tiskové konferenci 15. září t. r., a opakovaně poté, poukázala na existenci klíčového dokumentu vlády ČR, ve kterém se říká, že skutečnost, že hodnoty faktur od zdravotnických zařízení přesahují každoročně realizované příjmy z pojistného po přerozdělování, je zřejmá…, nebo, že prostor pro snižování nákladů VZP ČR je za této situace minimální, případně, že tento stav je odrazem nastavených zákonných a podzákonných norem, které je nutno respektovat, (vyjádření vlády č. 1060 k výroční zprávě a účetní uzávěrce VZP ČR ze dne 24. srpna letošního roku), řada médií tato zásadní sdělení svým cílovým skupinám nepředala, a tím napomohla k udržování veřejnosti v názoru, že za vše negativní, co se v českém zdravotnictví děje, mohou zdravotní pojišťovny.

I laik ale pochopí, že nelze platit, když nejsou peníze na účtu, a že není možné zvýšit úhrady, jsou-li výdaje nastaveny nad rámec reálných příjmů. Nepochopil to ale zřejmě prezident ČLK, který setrvává na svém účelovém tvrzení, že na vině jsou zdravotní pojišťovny, a snaží se proti nim pozvednout vlnu nevole českých lékařů. V tom ale tvrdě narazil. Setkal se totiž se zdravým rozumem, a ten nevyhovuje jeho mediální taktice a osobním cílům. Tisíce lékařů sice říkají, že stav financování českého zdravotnictví je kritický, a rozhodují se o tom, zda nezahájit vlnu protestů, ale netají se tím, že protestovat chtějí proti chybným krokům ministerstva zdravotnictví a proti nečinnosti vlády, která je nedokáže zastavit.

To však není v souladu s přáním prezidenta ČLK a hrstky jeho věrných. A tak se najednou veřejnost z tisku dozvídá, že dr. Rath otočil, chce se sejít s ředitelkou VZP a nabízí pojišťovně pomocnou ruku, protože údajně není schopná řídit systém. Ve skutečnosti to je ale další populistický, samozřejmě takticky velmi dobře připravený a načasovaný mediálně vděčný tah na šachovnici českého zdravotnictví. Současně se nechal (Právo a další média) prezident komory slyšet, že chce VZP poradit, jak snížit náklady například v oblasti výdajů za léky nebo úhrady za lázeňskou péči. A když prý VZP nebude situaci nadále zvládat, musí zasáhnout ministerstvo zdravotnictví, samozřejmě s vyvozením odpovědnosti z údajných konkrétních manažerských chyb. Laik žasne a odborník se diví! Kde se najednou v člověku, který měl doposud pro VZP a její management jen kritická a urážlivá slova, bere tolik dobroty!

Odpověď lze nalézt například ve vyjádření MUDr. Jana Jelínka ze Sdružení praktických lékařů pro ČTK. Jan Jelínek tento týden uvedl, že protesty se zaměří na původce krize, tedy ne na zdravotní pojišťovny, ale na ministerstvo zdravotnictví a vládu, která podle lékařů neřeší zhoršující se situaci zdravotního pojištění. Nechceme se nechat postavit do manipulované role a pod vedením České lékařské komory (ČLK) zaútočit na pojišťovny a chtít je položit a dostat je pod nucenou správu. To je manipulace, se kterou nesouhlasíme, řekl Jelínek a dále uvedl: Role ČLK je v oblasti kvality péče a vzdělávání lékařů, není to odborová organizace." Rath jako tradiční kritik Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) jí nabídl tento týden spolupráci při řešení ekonomických problémů. Předtím ji jen kritizoval a hrozil jí nucenou správou, píše ČTK. Změnu taktiky Jelínek přikládá tomu, že za tři týdny se koná sjezd ČLK. Rath chce získat podporu členů komory, aby ho neodvolali z funkce, proto zmírnil útoky na pojišťovny, v nichž lékaři podle obecného mínění nevidí viníky krize, soudí Jelínek.

Je ale potřeba vysvětlit ještě několik Rathových sdělení, kterými programově mate veřejnost a získává další mediální prostor. Jak je to tedy s onou nabízenou pomocí? Především není komu ve zdravotních pojišťovnách, ani ve VZP, nabízet pomocnou ruku k nápravě řízení systému. Zdravotní pojišťovny systém neřídí, ale „nakupují péči pro své pojištěnce“. Za péči platí podle výsledků dohodovacího řízení (cca 17 % ze všech výdajů zdravotních pojišťoven) a zejména podle vyhlášek ministerstva zdravotnictví (cca 80 % všech výdajů zdravotních pojišťoven). Již z tohoto poměru je zcela zřejmé, kdo v této republice řídí systém. MUDr. Rath chce také VZP poradit, jak snížit náklady na léky a lázeňskou péči. Že by vrcholný představitel ČLK nevěděl, kdo ovlivňuje tuto výdajovou stránku zdravotních pojišťoven? Odpověď je jednoduchá. Úhrady léčivých přípravků a také zdravotnických prostředků stanoví svojí vyhláškou ministerstvo zdravotnictví a v praxi výdaje zdravotních pojišťoven ovlivňují i samotní lékaři, kteří tyto komodity předepisují a ordinují. Komu tedy chce prezident ČLK radit jak a kde ušetřit? V podstatě stejné je to s lázeňskou péčí. Navrhují ji ošetřující lékaři pacientů a postupují při návrhové činnosti podle indikačního seznamu, který vydává opět ministerstvo zdravotnictví. A tak bychom mohli pokračovat. Je tedy v tuto chvíli na médiích, jak se k problematice postaví a jakým způsobem se rozhodnou své čtenáře, posluchače a diváky informovat. Chápu, že sdělovacím prostředkům vyhovují mediální boje, stejně jako chápu, že chce-li prezident ČLK hrát veřejnosti velkého rytíře, potřebuje i velkého draka. To ale neopravňuje nikoho, aby se podílel na obelhávání občanů této země a jejich manipulaci pro cíle několika jedinců.

Je tu ale ještě jedna vážná věc. Tou je vzkaz, který MUDr. Rath vyslal vládě této země. Prezident komory říká opak, než vláda ve svém oficiálním a veřejně přístupném dokumentu. Přesto mu to prochází, i když tím práci vlády zpochybňuje. Vláda nereaguje a zůstává v pozici mrtvého brouka. Naopak, většina lékařů zřejmě vládě a jejím argumentům věří, protože se na ni obracejí s žádostí, stejně jako zdravotní pojišťovny, aby učinila nezbytné změny v systému k jeho nápravě a zamezila kampani vedené proti zdravotním pojišťovnám. Obracím se jménem VZP ČR na média s žádostí, aby přispěla svojí autoritou k objektivnímu informování veřejnosti a podílela se tak na nápravě současného nedobrého stavu.

Jiří Suttner
tiskový mluvčí VZP ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).