Hlavní změny v cenové politice banky:
- Zrušení poplatku za vklad na účet vyhlášeného letos za nejabsurdnější poplatek
- Zrušení poplatku za předčasné splacení spotřebitelského úvěru
- Zrušení poplatku za změnu nastavení účtu přes internetové bankovnictví
- Větší přehlednost sazebníku
- Zvýšení poplatků za transakce
- Zvýšení cen starých cenových programů
Raiffeisenbank s účinností od 7. července připravuje nový sazebník. Hlavní změnou nového sazebníku je zrušení poplatku za vklad na účet soukromých osob, který doposud činil 10 korun. „Tento poplatek letos klienti zvolili nejabsurdnějším poplatkem. Názorů našich klientů si vážíme a nasloucháme jim, proto jsme se podobně jako v minulých letech rozhodli poplatek považovaný za nejabsurdnější zrušit,“ uvedl ředitel bankovnictví pro prémiové klienty Raiffeisenbank Jaromír Sladkovský.
V novém sazebníku klienti najdou i další pozitivní zprávy. Raiffeisenbank ruší rovněž poplatek za předčasné splacení spotřebitelského úvěru Rychlá půjčka, který doposud činil 4% z výše předčasné splátky. Tato změna se bude týkat všech úvěrů uzavřených po 7. červenci.
Dochází rovněž ke zrušení poplatku za změnu nastavení účtu a výpisů přes internetové bankovnictví. Pokud si klient doposud chtěl ve svém internetovém bankovnictví např. změnit frekvenci zasílání výpisů, zaplatil za tuto úpravu 30 Kč. Nově bude služba zdarma.
Nový sazebník by měl být pro klienty rovněž přehlednější a měli by se v něm lépe orientovat. „Při přípravě sazebníku jsme se ptali našich klientů na jejich představy o přehlednosti, spolupracovali jsme rovněž s nezávislými odborníky,“ uvedl Jaromír Sladkovský. Kromě celkového zvýšení přehlednosti tak dojde i ke sjednocení některých položek. Banka nově např. zjednodušila a vylepšila pojištění zneužití platební karty. Místo doposud nabízených pěti typů pojištění, budou nadále nabízeny pouze dva typy, základní a rozšířená varianta. Obě varianty nově kryjí také zneužití dat na internetu. Rozšířená varianta pak kromě výrazně vyššího limitu (až 100 tisíc korun) nabízí nově např. pojištění nákladů spojených se ztrátou či odcizení mobilního telefonu, osobních dokladů či klíčů nebo odcizení hotovosti vybrané z bankomatu.
K nárůstu cen naopak dojde u starých cenových programů, zvýší se rovněž rozdíly mezi aktivními a neaktivními uživateli účtu eKonto. „Naší strategii neměníme, podobně jako v minulých letech chceme i při této změně klienty inspirovat k aktivnímu využívání účtu eKonto. Novým klientům už tyto účty nenabízíme, stávající uživatele chceme motivovat k přechodu na eKonto,“ dodal Jaromír Sladkovský.
Ceny za vedení ostatních balíčků se tak zvýší o 20 až 30 korun, k nárůstu tedy dojde i u cen eKonta pro ty klienty, kteří nedosáhnou na věrnostní výhody. Podmínky pro plnění věrnostních výhod se nemění a nadále zůstávají dostupné většině klientů. Stačí si posílat výplatu na účet, nebo využívat úvěrový produkt nebo spoření. „Pro uživatele eKonta splňující věrnostní výhody se tedy ceny nemění. eKonto je nadále jediným účtem, za jehož vedení banka platí klientům, nadále mají klienti možnost mít zdarma i spořicí účet, kartu, kontokorent, internetové bankovnictví, dva výběry z bankomatu i příchozí platby,“ dodal Jaromír Sladkovský s tím, že banka i nadále bude klientům aktivně pomáhat s přechodem na eKonto.
K úpravě cen dochází rovněž u poplatků za transakce. Jednorázová platba nově bude u eKonta stát 4 Kč oproti dosavadním 3 Kč, za provedení trvalého příkazu či SIPO klient nově zaplatí 6 korun. Zvyšuje se i cena za podání příkazu přes sběrný box z 20 na 34 Kč. „Úpravou cen za podání příkazu na pobočce chceme klienty motivovat k využívání internetu nebo telefonického bankovnictví.
U eKonta přitom naši klienti přes internetové bankovnictví zadávají více než 99 procent všech platebních příkazů,“ uzavřel Jaromír Sladkovský.
Změny jsou platné od 7. července, nový ceník banka zveřejní na svých internetových stránkách v nejbližších dnech.