Hlavní navigace

Raiffeisenbank poskytla malým firmám ze zdrojů EBRD úvěry za téměř 700 milionů korun

Prostředky Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), poskytnuté Raiffeisenbank a.s. pro úvěrování malých a středních firem v rámci programu podporovaného ze zdrojů EU, byly úspěšně vyčerpány. Banka se i nadále zaměřuje na poskytování úvěrů malým a středním firmám.

Sdílet

Úspěšná spolupráce Raiffeisenbank a EBRD vyústila doposud v poskytnutí 1183 úvěrů malým a středním firmám v celkovém objemu 692,4 milionu korun. Společný projekt zahájily obě společnosti na konci roku 2002, ze zdrojů EBRD banka poskytovala produkty Mikroúvěr, Malý úvěr a Mikro provozní financování. V této úspěšné spolupráci chceme nadále pokračovat, uvedla ředitelka divize Malé a střední firmy Raiffeisenbank Eva Machová.

O úspěšnosti společného projektu svědčí rovněž fakt, že nabídka zaujala i firmy nepatřící mezi klienty banky. Např. 54 % všech Mikroúvěrů poskytnutých v rámci programu směřovalo k novým klientům. Největší zájem o úvěry přitom byl mimo Prahu. „Zhruba 45 procent ze všech Mikroúvěrů bylo poskytnuto v regionu Čech, dalších 40 procent na Moravě a pouze 15 procent využily firmy z Prahy,“ prohlásila Eva Machová.

Na celkovém počtu všech úvěrů poskytnutých ze zdrojů EBRD se zhruba 60 procenty podílel sektor služeb, jednalo se přitom především o menší úvěry. Větší úvěry se objevily především ve výrobním sektoru a obchodě, v menší míře půjčky směřovaly i do stavebnictví a zemědělství.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj poskytuje v rámci programu podporovanému ze zdrojů EU úvěry malým a středním firmám v 10 zemích regionu střední a východní Evropy od roku 1999. Doposud prostřednictvím místních bank a leasingových společností poskytla téměř 50 tisíc úvěrů v celkovém objemu 1,1 miliardy euro. Průměrná výše jednoho úvěru se tak pohybuje těsně nad 20 tisíci eury.

Cílem tohoto programu bylo motivovat banky a leasingové společnosti, aby se zabývaly úvěrováním SME segmentu, což v době vytvoření programu v roce 1999 rozhodně nebylo běžné, vysvětlila vedoucí pražského zastoupení EBRD Zdenka Vičarová. Výsledky programu jsou podle ní velice dobré, podařilo se rozvinout úvěrování tohoto segmentu. „Mimo jiné to vedlo i k podstatnému zkrácení doby, kterou banky potřebují k vyhodnocení žádostí SME klientů a vyřízení úvěru,“ dodala Zdenka Vičarová.

Raiffeisenbank i nadále bude pokračovat v poskytování úvěrů zaměřených především na menší firmy. V rámci tohoto programu mohou podnikatelé a malé firmy získat úvěry od 50 tisíc do 1,5 milionu Kč, pro které stačí předložit pouze žádost a dva dokumenty. Banka navíc o úvěru rozhodne do druhého dne.

Kromě toho banka na jaře v oblasti úvěrování malých a středních firem představila dvě novinky. Od dubna nabízí menším klientům jako první banka možnost nezávazně si zjistit, jak velký úvěr mohou získat. Banka na základě žádosti klienta připraví nezávaznou nabídku v několika variantách, klient si následně může sám vybrat, jaká varianta je pro něj nejvhodnější. V březnu banka představila produkt Hypokredit, neúčelový úvěr až do výše 30 milionů korun zajištěný nemovitostí, u kterého je schopna klientovi financovat celý podnikatelský záměr a navíc nekontroluje účel použití peněz.

Tomáš Kofroň
Raiffeisenbank a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).