Hlavní navigace

Raiffeisenbank loni vykázala zisk 1,8 miliardy korun

[Tisková zpráva] Raiffeisenbank zveřejnila své výsledky.

Sdílet

HLAVNÍ UKAZATELE V MEZIROČNÍM SROVNÁNÍ:

•    Čistý zisk –8,2% na 1,82 miliardy Kč

•    Celková aktiva –3,7 % na 186,3 miliardy Kč

•    Vklady klientů  –3,2 % na 125,9 miliardy Kč

•    Úvěry klientům +6,9 % na 152,7 miliardy Kč

•    Provozní náklady vzrostly o 8,8 % na 4,66 miliardy Kč

•    Nárůst vlastního jmění o 6,1 %  na 14 miliard Kč

•    Nárůst ztrát ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek o 28,1 % na 2,4 miliardy Kč.

„Již na začátku loňského roku jsme očekávali, že rok 2010 bude náročný. Tato očekávání se v průběhu roku plně potvrdila, loňský rok jsme přesto využili k dalšímu růstu a obchodně se nám dařilo především v úvěrové oblasti. Pokles zisku je způsoben především vyšší tvorbou opravných položek. Zatímco u firem se situace v průběhu roku zlepšovala, vývoj u domácností kopíruje se zpožděním vývoj nezaměstnanosti a zlepšovat se tak zřejmě začne až ve druhé polovině letošního roku,“ komentoval výsledky generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Lubor Žalman.

 „V letošním roce se chceme ještě více zaměřit na prémiové i privátní klienty, pro které budeme budovat speciální obchodní místa. Od začátku roku tak výrazně rozšiřujeme pobočkovou síť, zahájili jsme rovněž expanzi v privátním bankovnictví nabízeném pod značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen.  Letošní rok pro nás rovněž je ve znamení příprav na nový IT systém, který spustíme v roce 2012,“ zmínil Lubor Žalman hlavní priority banky pro letošní rok.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA ROK 2011

ČISTÝ ZISK Čistý zisk banky meziročně klesl o 8,2% na 1,82 miliardy korun. Důvodem je hlavně vyšší tvorba opravných položek, a to především u domácností. Ve firemním sektoru se rizika v průběhu loňského roku stabilizovala.

STRUKTURA VÝNOSŮ Čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly o 11,9 % na 7,05 miliardy korun,  příjmy z poplatků (především díky částečnému oživení obchodování ve firemním sektoru) vzrostly o 17,6 % na 1,91 miliardy korun. Příjmy z poplatků tak tvoří necelých dvacet procent celkových příjmů banky.

ŘÍZENÍ RIZIK  Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek vzrostly o 28% na 2,4 miliardy korun. Ve firemním sektoru pozorujeme stabilizaci díky ekonomickému oživení, naopak stále vysoká nezaměstnanost i nadále způsobuje nárůst nesplácených úvěrů domácností.

NÁKLADY Provozní náklady meziročně vzrostly o 8,8 % na 4,66 miliardy korun. Investujeme do budoucího růstu: hlavními důvody jsou loňská expanze pobočkové sítě a s ní související nárůst počtu zaměstnanců banky a rychlý růst IT investic související s přípravami na nový IT systém, které přispěly k nárůstu odpisů o 30%.

VKLADY A ÚVĚRY Celková aktiva klesla meziročně o 3,7 % na 186,3 miliard korun. Banka v loňském roce obnovila zájem klientů o úvěrování, objem úvěrů tak meziročně vzrostl o 6,9% na 152,7 miliardy korun. Objem vkladů klesl o 3,2 procenta na 125,9 miliardy Kč.

KAPITÁL Vlastní jmění banky meziročně vzrostlo o 800 milionů korun na 14 miliard.  Kapitálová přiměřenost banky zůstala stabilně vysoká na úrovni 10,5 %. Poměr nákladů a výnosů se dostal na 48,8 % a návratnost kapitálu před daní (ROAE) dosáhla 13,52 %.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).