Hlavní navigace

RAIFFEISENBANK JAKO PRVNÍ NABÍZÍ OJEDINĚLOU VARIABILNÍ HYPOTÉKU A MOŽNOST ODKLADU SPLÁTEK

Jak se stalo pravidlem v posledních letech, Raiffeisenbank a.s. opět přináší na český trh ojedinělé hypoteční novinky. Nově klientům nabízí tzv. variabilní hypotéku, klienti budou moci využít i odkladu splátek. Celkem banka v březnu představila téměř 30 novinek vedoucích k dalšímu zpřístupnění hypoték.

Sdílet

Novinkou na českém trhu je tzv. variabilní hypotéka. „Klienti díky této novince mohou aktivně ovlivňovat své zadlužení, regulovat výši úroků, které zaplatí bance a opakovaně využívat peníze z poskytnutého úvěru,“ vysvětlil produktový manažer Raiffeisenbank Jan Bureš. U této hypotéky banka tedy klientovi nepošle na účet peníze, ale nastaví mu na něm úvěrový rámec, podobně jako u kontokorentního úvěru. „Je pak zcela na klientovi, kdy a jak úvěrové prostředky použije,“ dodal Jan Bureš.

„Variabilní hypotéka je pro finančně zdatné klienty, kteří umí aktivně ovlivňovat svou finanční situaci. Nabízí mj. možnost splatit hypotéku kdykoli bez sankčního poplatku,“ dodal. Variabilní hypotéku nabízí Raiffeisenbank do 50 % zástavní hodnoty nemovitosti, úvěrový rámec bude úročen variabilní sazbou na bázi denního PRIBORu. Aktuální úroková sazba je 6,68 % p.a. Úvěr je neúčelový, takže o použití peněz si rozhoduje klient. Splatnost úvěru se pohybuje mezi 5 a 30 lety, maximální výše úvěru je pět milionů korun.

Banka si přitom účtuje pouze úroky z použité části finančních prostředků a tzv. závazkovou provizi. Pokud je však měsíční úrok z úvěru vyšší, tuto závazkovou provizi neplatí. Pokud tedy klient čerpá více než zhruba třetinu úvěrového rámce, závazkovou provizi neplatí (více v přiloženém modelovém příkladu). „Klient si může na účet např. posílat výplatu či část úspor a tím se mu snižuje základna pro výpočet měsíčního úroku a na úrocích zaplatí méně,“ uvedl Jan Bureš.

Banka rovněž od dnešního dne nabízí možnost odkladu splátek. Třikrát za dobu trvání úvěru může klient požádat o odklad splátek až na šest měsíců. Odklad banka povolí u hypoték, které jsou řádně spláceny v předchozích 12 měsících. Odložit lze splátku jistiny, úroky klient nadále splácí.

V aktuálním jarním balíčku změn přináší Raiffeisenbank celkem 28 změn. Významné změny ocení zejména klienti, kteří hodlají stavět. K projednání úvěru stačí doložit pouze dva dokumenty – odhad nemovitosti a dokumenty prokazující příjmy. V případě, že je zástavou jiná než financovaná nemovitost, banka navíc nevyžaduje dokládání faktur. Raiffeisenbank zároveň připravila speciální program pro financování montovaných rodinných domů.

Minimální výše hypotéky od Raiffeisenbank je 300 tisíc korun. Pokud však klient využívá některý z produktů banky, může získat hypotéku již od 150 tisíc Kč.

Dostupnější jsou např. hypotéky založené na obratu podnikatele, které lze nově získat až do 90 % hodnoty zastavené nemovitosti (doposud 70 %). Banka nově ke schválení úvěru na výstavbu nepotřebuje rozpočet ani stavební povolení. Celá řada dalších změn vede k rozšíření dokládání příjmů a bonity klientů – úvěr mohou snáze získat např. profesionální sportovci, lidé s příjmy ze zahraničí či pracovníci zaměstnaní na dobu určitou.

Banka loni poskytla 7618 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 10,3 miliardy korun, což je meziročně o 130 procent více a nejsilnější růst mezi domácími bankami. Banka pravidelně zavádí ojedinělé hypoteční produkty, v poslední době se stala mj. první bankou, která představila hypotéku bez doložení příjmu či hypotéku s investičním životním pojištěním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).