Hlavní navigace

RAIFFEISENBANK DO ZÁŘÍ ZVÝŠILA ZISK NA 493 MILIONŮ KORUN

Zisk Raiffeisenbank a.s. v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostl o 77 procent. Nadále pokračuje silný růst v úvěrové oblasti, objem poskytnutých úvěrů vzrostl meziročně o 35 procent. Banka zaznamenala především rekordní růst hypoték.

Sdílet

Do konce září letošního roku vytvořila Raiffeisenbank a.s. čistý zisk ve výši 493,4 milionu korun. Oproti 278 milionům ve stejném období loňského roku to představuje nárůst o 77 procent. „K nárůstu zisku přispívá především prudký nárůst poskytnutých úvěrů a důsledné řízení nákladů. Rekordním tempem rostou hlavně hypotéky,“ komentoval výsledky generální ředitel a předseda představenstva banky Lubor Žalman. Zisk banky před zdaněním vzrostl o 71 procent a dosáhl 657 milionů korun. Výsledky jsou nekonsolidované, podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

Celková aktiva banky dosáhla 84,3 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o více než 13 procent, od počátku roku se zvýšila o 11 procent. Za nárůstem je především rostoucí zájem o úvěry. Objem poskytnutých úvěrů ke konci září dosáhl 62,1 miliardy korun a oproti loňskému září vzrostl o 35 procent, od počátku roku došlo k růstu o 31 procent.

Výrazně se bance daří v hypotečním úvěrování. „Letošní rok je pro hypotéky rekordní, máme nesilnější tempo růstu ze všech domácích hypotečních bank,“ uvedl Lubor Žalman. Banka do konce září poskytla hypotéky za 6,9 miliardy korun, což představuje nárůst o více než 150 procent. K nárůstu přispívá především další rozšiřování produktové nabídky, letos na jaře banka představila mj. hypotéku na nemovitosti v zahraničí, na pozdim zavedla tzv. hypotéku naruby, tedy úvěr přidělený bez vybrané nemovitosti.

Bance se přitom daří i ve financování malých a středních firem a velkých podniků. U malých firem je velký zájem především o úvěry do 1,5 milionu korun. Ve firemním bankovnictví banka posiluje svou pozici v oblasti financování nemovitostních projektů, faktoringu a financování obchodu a vývozu.

Vklady klientů dosáhly 49,9 miliardy korun a od počátku roku vzrostly o tři procenta. „V letošním roce se projevuje zájem klientů o investice do více sofistikovaných produktů, které nabízejí vyšší výnos,“ dodal Žalman. Klienti tak stále více investují do fondů Raiffeisen či strukturovaných dluhopisů. Raiffeisenbank se letos v říjnu rovněž stala první bankou na českém trhu, která na pražskou burzu uvedla investiční certifikáty. Klienti tak mají možnost investovat do certifikátů zaměřených na obchodování s českými akciemi či cennými papíry na nejlepších burzách střední a východní Evropy.

Úrokové výnosy banky se meziročně zvýšily o 30 procent na téměř 1,7 miliardy korun. Výnosy z poplatků rostly výrazně pomalejším tempem, když přidaly 13 procent na 546 milionů korun. Banka navíc letos v září zrušila či snížila další poplatky, mj. umožnila majitelům balíčků příchozí platby zdarma či měsíčně dva výběry z bankomatu Raiffeisenbank či eBanky zdarma.

Raiffeisenbank patří do skupiny Raiffeisen International, která v říjnu dokončila akvizici eBanky. Rovněž eBanka letos vykazuje zlepšené hospodaření, když její zisk ke konci září dosáhl téměř 62 milionů korun. Raiffeisenbank i eBanka patří mezi nejlépe ceněné banky na českém trhu, o čemž svědčí i řada ocenění získaných ve 3. čtvrtletí. Obě banky obsadily první dvě místa v testu internetového bankovnictví pořádaném serverem fincentrum.cz. Úspěšné byly i v prestižní soutěži MasterCard Banka roku, kde Raiffeisenbank získala titul „Nejdynamičtější banka roku 2006“. eBanka se stala vítězem ocenění „Nejlepší účet roku“.

Banka ke konci září zaměstnávala 1204 pracovníků, klienty obsluhovala na 50 pobočkách. Na počátku listopadu byly otevřeny další tři pobočky, s postupným růstem pobočkové sítě počítá banka i nadále, především v Praze a velkých městech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).