Hlavní navigace

Raiffeisenbank do září vytvořila zisk 1,4 miliardy korun

[Tisková zpráva] Pokles zisku je způsoben především vyšší tvorbou opravných položek u domácností a kolísáním přecenění zajišťovacích derivátů.

Sdílet

HLAVNÍ UKAZATELE V MEZIROČNÍM SROVNÁNÍ:

·    Čistý zisk –15.5% na 1,368 miliardy Kč

·    Celková aktiva +1,8 % na 185,3 miliardy Kč

·    Vklady klientů +5,2 % na 124,7 miliardy Kč

·    Úvěry klientům +6,5 % na 150,1 miliardy Kč

·    Provozní náklady vzrostly o 5,7 % na 3,37 miliardy Kč

·    Nárůst vlastního jmění o 5,5 %  na 13,5 miliardy Kč

·    Nárůst ztrát ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek o 25,3 % na 1,729 miliardy Kč.

„Pokles zisku je způsoben především vyšší tvorbou opravných položek u domácností a kolísáním přecenění zajišťovacích derivátů. Obchodně se nám naopak letos daří. Radost mám především z toho,  že zrychluje tempo růstu úvěrů, oživení přitom vidíme především ve firemním sektoru. U domácností nadále pokračuje oživení zájmu o hypotéky,“ komentoval výsledky generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Lubor Žalman.

„Ztráty z nesplácených úvěrů ještě pořád rostou především u domácností, naopak ve firemním sektoru klesají díky oživení hospodářství. Vývoj nesplácených úvěrů domácností přitom s několikaměsíčním zpožděním kopíruje vývoj nezaměstnanosti, nečekáme tedy zlepšení minimálně do poloviny příštího roku,“ dodal.

„V příštím roce se chceme ještě více zaměřit na prémiové i privátní klienty, pro které budeme budovat speciální obchodní místa. Budeme dále rozšiřovat pobočkovou síť, ve firemním sektoru chceme ještě více využít rostoucí poptávku firem po úvěrech. Budeme rovněž finišovat na přípravách nového IT systému,“ naznačil Lubor Žalman hlavní plány pro rok 2011.

VÝVOJ DO ZÁŘÍ  2010 A VÝHLED NA ROK 2011

·    Raiffeisenbank oznámila větší důraz na obsluhu tzv. prémiových klientů. Banka v rámci konceptu Raiffeisen Premium Banking do konce roku 2011 otevře zhruba 50 poboček pro  klienty s vyššími příjmy.

·    Kromě prémiových klientů banka rovněž zesílí důraz na privátní klienty, pro které začne budovat kompletně nový systém obsluhy a specializovaná obchodní místa. První takové místo banka otevře po novém roce. „Vstupenkou“ do obsluhy privátních klientů budou vklady přes 5 milionů korun.

·    Další posílení úvěrování firemního sektoru. Raiffeisenbank chce být připravena na větší poptávku po úvěrech. Zjednodušila a zrychlila proto úvěrový proces, rovněž přesouvá velkou část rozhodovacích pravomocí do jednotlivých regionů. Pro klienta bude hlavním přínosem rychlejší vyřízení úvěru.

·    Zájem firem o úvěry přitom roste. V první polovině roku jsme začali pociťovať opětovný nárůst poptávky především po financování zásob, postupně se zvyšují i požadavky na financování pohledávek a očekáváme zvýšení poptávky po úvěrech zaměřených na financování výroby pro export.

·    Nárůst zájmu o hypotéky. Do září jsme meziročně zvýšili prodej hypoték o 43 procent na 10 miliard korun. Roste i průměrná výše hypotéky, která se vyšplhala přes 1,7 milionu korun a meziročně je o 150 tisíc Kč vyšší. Největší zájem je přitom o tříletou fixaci úrokové sazby.

·    V souvislosti s pokračující expanzí hledá banka několik set nových zaměstnanců. Uplatnění naleznou především zaměstnanci určení pro obsluhu prémiových klientů, Raiffeisenbank však hledá rovněž IT experty, kteří by se podíleli na zavádění nového bankovního systému.

·    Pokračují práce na novém IT systému. Jedná se o jednu z největších IT zakázek na českém trhu za poslední roky, hlavním dodavatelem bude indický Infosys. Investice výrazně přesáhne miliardu korun v horizontu tří let, nový systém bude spuštěn na počátku roku 2012.

·    Další úspěchy v prestižní anketě Banka roku: Raiffeisenbank počtvrté z posledních pěti let získala titul pro Nejdynamičtější banku v České republice, eKonto bylo potřetí v řadě vyhlášeno nejlepším účtem. Kromě toho Raiffeisenbank uspěla i v hlavní kategorii Banka rokua  v nové anketě Banka bez bariér. Banka rovněž získala ocenění v anketě Top Filantrop.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA 1. –3. ČTVRTLETÍ 2010

ČISTÝ ZISK Čistý zisk banky meziročně klesl o 15,5% na 1,37 miliardy korun. Důvodem je především kolísající přecenění zajišťovacích derivátů a tvorba opravných položek u domácností.

STRUKTURA VÝNOSŮ Klientské výnosy pokračovaly v růstu, přispěl k tomu jak pokračující příliv vkladů, tak i rostoucí úvěrové portfolio. Čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly o 12,6 % na 5,26 miliardy korun,  příjmy z poplatků (především díky částečnému oživení obchodování ve firemním sektoru) vzrostly o 17,5 % na 1,38 miliardy ko­run.

ŘÍZENÍ RIZIK  Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek vzrostly o čtvrtinu na 1,73 miliardy korun. Ve firemním sektoru je už vidět jisté oživení, naopak stále vysoká nezaměstnanost i nadále způsobuje nárůst nesplácených úvěrů domácností. Předpokládáme, že situace u domácností se nebude zlepšovat minimálně do poloviny příštího roku.

NÁKLADY Provozní náklady  meziročně vzrostly mírně o 5,7 % na 3,37 miliardy korun, a to i přes pokračující nárůst IT investic, které přispěly k nárůstu odpisů o 30%.

VKLADY A ÚVĚRY Celková aktiva vzrostla meziročně o 1,8 % na 185,3 miliard korun. Růst úvěrů i vkladů se vyrovnává, zatímco vklady meziročně vzrostly o pět procent, růst úvěrů  zrychlil na 6,5 %.

KAPITÁL Vlastní jmění banky meziročně vzrostlo o 700 milionů korun na 13,5 miliardy.  Kapitálová přiměřenost banky zůstala stabilně vysoká na úrovni 10,6 %. Poměr nákladů a výnosů se dostal na 48,1 % a návratnost kapitálu před daní (ROAE) dosáhla 13,65 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).