Hlavní navigace

Raiffeisen International vykázala do září solidní výsledky, zisk dosáhl 216 milionů eur

Provozní zisk dosáhl 1,6 miliardy eur, což je na stejné úrovni jako v roce 2008. Tvorba opravných položek se zvýšila o 273 procent na 1,36 miliardy eur. Mezičtvrtletně byla tvorba rezerv nižší, ve 3. čtvrtletí dosáhla 397 milionů eur a oproti druhému čtvrtletí klesla o 24 procent. Zisk po zdanění za tři čtvrtletí dosáhl 216 milionů eur (meziročně pokles o 78%). Konsolidovaný zisk klesl o 82 procent na 156 milionů eur. Poměr nákladů a výnosů C/I se zlepšil na 51,1 procenta. Celková aktiva meziročně klesla o devět procent na 77,5 miliardy eur. Veškeré údaje jsou podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

Sdílet

Raiffeisen International Bank-Holding AG, člen skupiny RZB Group, vytvořila v prvních devíti měsících letošního roku konsolidovaný zisk ve výši 156 milionů eur, což je meziročně o 82 procent méně. Výši konsolidovaného zisku ovlivnila především tvorba opravných položek, která vzrostla o 273 procent na 1,36 miliardy eur. Zisk po zdanění klesl o 78 procent na 216 milionů eur.

Přes řadu pozitivních signálů z poslední doby nese střední a východní Evropa stále řadu dopadů globální finanční krize. Tento pokračující vliv se také odráží v našich výsledcích. Výsledky ve 3. čtvrtletí přesto pozitivně ovlivnily naše efektivní kroky ve snižování nákladů a nižší tvorbě opravných položek, komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisen International Herbert Stepic.

Provozní zisk banky zůstal finanční krizí prakticky nedotčen. Dosáhl 1,6 miliardy eur, což je prakticky stejný výsledek jako v předchozím roce. Úrokové příjmy skupiny meziročně klesly o pět procent na 2,2 miliardy eur, nadále však zůstávají hlavním zdrojem příjmů. Příjmy z poplatků klesly o 17 procent na 906 milionů eur.

Tvorba opravných položek dosáhla 1,36 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o 273 procent. Ve srovnání s předchozími dvěma čtvrtletími však ve 3. čtvrtletí byla tvorba opravných položek nižší. Podíl nesplácených úvěrů se zvýšil na 7,9 procenta a i zde došlo ke zpomalení tempa růstu. Na tvorbě opravných položek i růstu nesplácených úvěrů se nejvíce podílejí Rusko a Ukrajina, následuje Maďarsko.

Celkové provozní náklady klesly o 14 procent na 1,68 miliardy eur. Hned po vzniku krize jsme se zaměřili na zbrždění našeho rychlého růstu. Výsledky za třetí čtvrtletí potvrzují naši úspěšnou snahu o zvýšení efektivity, uvedl finanční ředitel Martin Grüll.

K 30. září skupina zaměstnávala 58.642 lidí, což je zhruba o 4700 méně než před rokem. Počet poboček meziročně klesl o 23 na 3145 obchodních míst. K největšímu poklesu došlo na Ukrajině, kde bylo uzavřeno přes 100 poboček, naopak ve střední a jihovýchodní Evropě počet poboček dále rostl. Skupina měla ke konci září 15 milionů klientů. Celková aktiva dosáhla 77,5 miliardy eur, což je meziroční pokles o devět procent. Za poklesem bilanční sumy je jednak znehodnocení některých středoevropských měn a jednak snížení úvěrového portfolia.

V jednotlivých zemích přitom dochází k rozdílnému vývoji. Mírné oživení finančních trhů mělo pozitivní dopad na některé trhy ve střední a jihovýchodní Evropě. Na druhé straně, především na Ukrajině a v Maďarsku je vývoj nadále ovlivňován růstem špatných úvěrů. K zisku i celkovým aktivům tak nejvíce přispěla střední Evropa následována regionem jihovýchodní Evropy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).