Hlavní navigace

Raiffeisen Inernational vytvořila další rekordní výsledek

Konsolidovaný zisk Raiffeisen International vzrostl v prvním pololetí o 56 procent na 289 milionů euro. Skupina se zaměřuje na pokračující expanzi díky novým akvizicím Impexbank v Rusku a eBanky v České republice. Nejvyšší nárůst výnosů zaznamenán v jihovýchodní Evropě a Společenství nezávislých států.

Sdílet

Raiffeisen International Bank-Holding AG, patřící do skupiny Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB) Group, zaznamenala v prvním pololetí silný nárůst zisku. Konsolidovaný zisk dosáhl 289,2 milionu eur, což představuje meziroční nárůst o 55,6 %. Zisk před zdaněním vzrostl o 54 procent na 421 milionů eur a zisk po zdanění na 333,5 milionu, což je nárůst
o 51 procent. Výnos na akcii tak meziročně vzrostl z 0,61 na 2,03 eura. Veškeré údaje jsou podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

Konsolidovaný zisk v samotném druhém čtvrtletí dosáhl 165 milionů euro, čímž Raiffeisen International vytvořila nejlepší čtvrtletní výsledek v historii. Oproti prvnímu čtvrtletí přitom zisk vzrostl o 33 procent. „Nadále pokračujeme v naší růstové strategii, především v zemích Společenství nezávislých států a jihovýchodní Evropě. Velmi dobrý pololetní výsledek potvrzuje naší pozici na těchto slibných trzích. Těžíme z faktu, že tyto trhy mají silnou poptávku po finančních produktech a my jsme tuto poptávku začali uspokojovat dříve než ostatní,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisen International Herbert Stepic.

Ve druhém pololetí letošního roku Raiffeisen International koupila ruskou JSC Impexbank a stala se tak největší zahraniční bankovní skupinou na trhu se silným růstovým potenciálem a více než 140 miliony obyvatel. Na konci července skupina oznámila rovněž akvizici české eBanky, což umožní rozšíření klientské základny v České republice o více než 70 procent na zhruba 300 tisíc. Právní uzavření tohoto obchodu lze očekávat v příštích měsících.

Celková aktiva skupiny vzrostla od počátku roku o 14 procent na 46,3 miliardy euro, dvě třetiny tohoto nárůstu jsou způsobeny organickým vývojem. Úvěry poskytnuté klientům se zvýšily o 17 procent na 29 miliard a klientské vklady o 13 procent na 28 miliard.

„Nadále pokračujeme v rozšiřování naší pobočkové sítě a ve 2. pololetí jsme otevřeli 78 nových poboček,“ uvedl finanční ředitel Raiffeisen International Martin Grüll. Dalších 204 poboček skupina získala díky koupi Impexbank. Na konci roku tak skupina obsluhovala klienty na 2725 obchodních místech, což představuje nárůst od konce roku o 11,5 procenta. Skupina přitom ke konci června obsluhovala 11,3 milionu klientů, což od konce loňského roku znamená růst o 1,6 milionu.

Vedení Raiffeisen International i nadále předpokládá ve střednědobém horizontu silný růst výnosů především na Ukrajině a v Rusku. V krátkodobém výhledu však vývoj na těchto trzích ovlivní restrukturalizace spojená s akvizicí Bank Aval a Impexbank. Ve střední Evropě se skupina nad rámec běžných bankovních obchodů více zaměří na rychle rostoucí správu aktiv a pojišťovací produkty.

Podle odhadů vedení by celková aktiva skupiny měla do roku 2008 růst ročně o 20 procent. Nejsilnější nárůsty lze čekat v zemích Společenství nezávislých států, k těmto růstům částečně přispějí nedávné akvizice. Ve světle pozitivního vývoje z posledních několika měsíců, skupina očekává konsolidovaný zisk za rok 2006 na úrovni nejméně 500 milionů euro, v tomto výhledu ještě nejsou zahrnuty příjmy z prodeje Raiffeisenbank Ukraine.

Ke konci června zaměstnávala skupina 50.513 lidí, zatímco na konci loňského roku to bylo 43.614 pracovníků. K nárůstu přispěla především koupě Impexbank se zhruba 5400 zaměstnanci.

Tomáš Kofroň
Raiffeisenbank a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).