Hlavní navigace

Působení globalizace na akciové trhy se nevyhnul ČEZ ani Unipetrol, akcie Tatry v pozitivním duchu přidaly 20%

O účincích globalizace se v pondělí a úterý na vlastní kůži přesvědčili obchodníci na trhu RM SYSTÉM. Během krátkého období zaznamenala většina titulů ztráty řádově v desítkách procent. Pokračující tlak na růst amerických úrokových sazeb, a s tím spojená větší atraktivita dluhopisů, spustila hromadnou vlnu prodejů akciových titulů, která dlouho nemohla najít své dno. Díky velmi nízkým cena některých titulů uprostřed týdne se staly akcie velkým lákadlem pro kupce. Zvýšená poptávka pomohla růstu napříč celým trhem v druhé polovině týdne.

Sdílet

Především na Volném trhu se našly tituly, jimž se poklesy a růsty spojené s globálními vlivy vyhnuly. Jedním z nich byly akcie Tatry, v průběhu týdne posílily o 20% z pondělních 104 Kč až k pátečním 125 Kč. Dle vyjádření vedení společnosti firma prodala během prvních čtyř měsíců letošního roku 380 vozů, to je 5× více než za stejné období v roce 2005. Za celý letošní rok má společnost v plánu zvýšit prodej o 15% y/y. Přispět k dalšímu růstu má chystaná zakázka pro slovenskou armádu. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo ani o zakázce pro českou armádu, kde má společnost během deseti let dodat českým vojákům asi tisíc nákladních terénních automobilů.

Vývoj obchodování s akcie ČEZ ukázal investorům v uplynulém týdnu, jak pevné nervy musí obchodník na kapitálovém trhu mít. Kde je dno měsíc trvajícího poklesu byla asi nejčastěji kladená otázka v souvislosti a investicemi do akcií.

Až k 545 Kč spadl kurz akcií během pondělí a úterý, od středy již v pozitivní sentimentu kupců vzrostl kurz k 675 Kč. Během jednoho týdne se takto dalo vydělat až 24%.

Zprávy týkající se přímo hospodaření ČEZ neměly na kurz akcie velký vliv, společnost projevila zájem o další akvizici v jihovýchodní Evropě. O rumunskou elektrárnu Complexul Drakova bude ČEZ bojovat s konkurenčními společnostmi ENEL a AES.

Společnost nejvíce postiženou poklesy byl Unipetrol. Během několika měsíců se kurz této petrochemické společnosti propadl o 50%. Největší ztráty titul utrpěl právě v posledních dnech, kde se cena této akcie dotkla krátkodobě hodnoty 150 Kč. Během druhé poloviny týdne titul naopak patřil k těm nejvíce ziskovým, týden akcie uzavřela na 181 Kč.

Zpět nad hodnoty přes 3 000 Kč za akcii se vrátila emise Komerční banky, jedním z potencionálních vlivů mohla být spekulace ohledně skupování vlastních akcií právě Komerční bankou. Kurz akcie týden uzavřel na 3 108 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).