Hlavní navigace

Přes půl miliardy korun rozdá VZP svým pojištěncům na prevenci

Řadu novinek pro pojištěnce chystá v rámci preventivních programů Všeobecná zdravotní pojišťovna. Z fondu prevence budou moci její klienti v roce 2009 využívat všechny výhody, na které jsou zvyklí, ale za výhodnějších podmínek.

Sdílet

Například místo 500 Kč získají 1 000 korun na kombinované očkování proti hepatitidě typu A i B, výše příspěvku na bezlepkovou dietu vzroste z ročních 1 200 korun na rovné 3 000 atd. Celkem VZP vyčlenila na prevenci v roce 2009 více než půl miliardy korun. V lednu navíc pokračuje akce s dvojnásobným navýšením příspěvků.

V roce 2009 bude VZP nadále podporovat zavedené příspěvky na očkování, fixní rovnátka, cvičení matek či otců s dětmi, program pro těhotné, příspěvky na helmy a chrániče, programy na snižování obezity u dospělých i dětí, příspěvky na bezlepkovou dietu, ozdravné pobyty a odvykání kouření.

Programová nabídka na příští rok vychází z osvědčených programů roku 2008, které jsou doplněny o několik zajímavých novinek. Na všechny příspěvky a programy má VZP pro příští rok k dispozici částku 515 milionů korun. Navíc mají naši klienti v průběhu ledna možnost čerpat mimořádně dvojnásobně částky u příspěvků z nové nabídky pro rok 2009, říká ředitel VZP ČR Pavel Horák.

Pravidla pro lednovou akci s dvojnásobnými částkami příspěvků jsou stejná jako pro prosincový vánoční balíček. Stačí mít na dotovanou aktivitu doklad s lednovým datem, který klient předloží do 10. února na kterékoliv pobočce spolu se žádostí o příspěvek. Níže je uveden základní přehled příspěvků a změn v jejich podmínkách pro příští rok. Částky jsou uvedeny vždy v základní výši, která bude platit po skončení lednové akce po zbytek rok 2009.

Příspěvek na sportovní helmy a chrániče bude nově nabízet pojišťovna pro děti a mládež do 18 let a pro studenty až do 26 let. V roce 2008 byla věková hranice 15 let a vedle příspěvku na očkování byl tento program mezi klienty nejoblíbenější. Pokud se pojištěnci rozhodnou pro uplatnění výhody na očkování proti hepatitidě typu A i B kombinovanou vakcínou, obdrží nově místo 500 až 1 000 Kč. Na všechna další očkování dle doporučení lékaře, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění, dostanou klienti VZP jednorázový příspěvek do výše 500 Kč, a to bez omezení věku a druhu očkování (například očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě, příušnicím atd.). U příspěvku na očkování proti karcinomu děložního hrdla poskytuje VZP až 500 Kč na aplikaci jedné dávky, maximálně tedy 1 500 Kč s tím, že příspěvek platí pro dívky od 13 do 18 let.

Nově dostanou bonus 500 Kč diabetici, kteří se rozhodnou snížit svoji hmotnost nebo se zbavit závislosti na tabáku. Základní výše příspěvku na snižování nadváhy a obezity je do 18 let 1 000 Kč (u tohoto příspěvku byla věková hranice posunuta z 15 let na 18) a nad 18 let 500 korun (platí pro léčbu obezity). U podpory odvykání kouření se zvyšuje základní výše příspěvku o tisíc korun oproti roku 2008. Do 2 000 Kč tak přispěje VZP pojištěncům starším 18 let, do 3 000 korun těhotným ženám. S bonusem 500 Kč mohou opět počítat diabetici.

Dvojnásobné navýšení příspěvku na bezlepkovou dietu je připraveno pojištěnce do 18 let s diagnózou celiakie. Zatímco v roce 2008 činil příspěvek 1 200 korun za celý rok (100 Kč/ měsíc), v novém roce pojišťovna nabízí 3 000 korun (250 Kč/ měsíc). Klienti jej mohou čerpat buď jednorázově po prvním a druhém pololetí vždy ve výši 1 500 Kč, nebo jednorázově po skončení roku ve výši 3 000 Kč.

VZP bude v příštím roce nadále přispívat těhotným ženám na předporodní péči a maminkám či otcům na cvičení a plavání s dětmi do 3 let věku, a to ve výši 1 000 korun. Děti a mládež do 18 let zase mohou využít příspěvku tisíc korun na fixní rovnátka.

I v roce 2009 budou moci pojištěnci VZP využít příspěvků na tuzemské ozdravné pobyty pro děti do 18 let a na ozdravné pobyty pro dárce krve a kostní dřeně. Až do výše 5 000 Kč přispěje na tuzemský či zahraniční ozdravný pobyt pojišťovna dětem s mentálním postižením, s onkologickým onemocněním v remisi či vážně chronicky nemocným dětem. Dospělí s onkologickým onemocněním v remisi s lymfedémem mohou využít příspěvku na ozdravný pobyt v ČR či v zahraničí ve stejné výši.

Z probíhajících preventivních programů zaměřených na veřejnost, které nemají podobu individuálních finančních příspěvků, bude VZP pokračovat v prevenci úrazů dětí, vzniku nadváhy a obezity a vzniku závislostí u dětí a mladistvých. Novinkou bude v roce 2009 program dětské stomatologické prevence a vznik webového portálu VZP, který se bude věnovat výhradně prevenci. Pokračovat také budou v regionech oblíbené Dny zdraví s VZP.

Přesné podmínky příspěvků jsou k dispozici na webových stránkách www.vzp.cz, jednotlivých pobočkách VZP, e-mailové adrese info@vzp.cz či infolince 844 117 777.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).