Hlavní navigace

První týden Volného trhu RM-S

Komentář k vývoji na Volném trhu RM-S v týdnu od 1.8. do 5.8.2005

Sdílet

Poptávka investorů po nově zařazených akcií „hnala vzhůru“ ceny akcií, když čtyři z nově zařazených emisí posílily o více než 40 %.

Největšího objemu obchodů bylo dosaženo s akciemi Mittal Steel Ostrava (dříve ISPAT Nová huť), které při týdenním objemu obchodů ve výši 4,3 mil. Kč posílily o 42,2 %. Poslední páteční obchod s těmito akciemi se realizoval za cenu 2347,20 Kč a investoři, kteří dlouhodobě vlastní tyto akcie mohou být nadmíru spokojeni.

Pro zajímavost akcie Mittal Steel Ostrava bylo možné koupit v srpnu 2002 na trhu RM-S, za cenu 44 Kč za akcii. Pokud byste před třemi lety investovali částku ve výši 10 tis. Kč, dnes byste prodejem uvedených akcií na Volném trhu RM‑S získali více než 530 tis. Kč. Je nutné zdůraznit, že se jedná na akciovém trhu o zhodnocení zcela výjimečné a ceny akcií mohou nejen prudce růst, ale také rychle klesat. Své by o tom jistě mohli vyprávět např. majitelé akcií Unipetrolu.

I přes očekávaný squeeze out se čile obchodovalo s akciemi OKD, které ukončily týden na ceně 980 Kč za akcii. Tato cena představuje týdenní oslabení o 6,6 % a lze předpokládat, že někteří majitele akcií OKD dávají přednost rychlému prodeji svých akcií před čekáním na „vytěsnění“ ze strany majoritního vlastníka OKD.

Oblíbenou akcií na volném trhu se stala Česká spořitelna, jejíž akcie uzavřely týden na ceně 645 Kč za akcii a připsaly si během týdne 17,5 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).