Hlavní navigace

První květnový týden vrátil akcie o dva měsíce zpět!

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 3. 5. do 7. 5. 2004

Sdílet

Šestiprocentní propad akcií Komerční banky z předchozího pátku jakoby předznamenal osud českých akcií v prvním květnovém týdnu. Ten by se dal ve stručnosti rozdělit na dny černé a ještě černější. Index PK 30 mapující vývoj třiceti nejvýznamnějších akcií na trhu RM-S celý týden pouze padal a to až dvě procenta denně. Celkově za pět dnů index ztratil výrazných 6,24 % na závěrečných 1 092,55 bodů a propadl se tak až na úroveň z konce února. Za jediný týden tak české akcie přišly o veškeré zisky, které krůček po krůčku nasbíraly za dva měsíce.

Žebříčku propadů nejvýznamnějších titulů na trhu vévodí České radiokomunikace, které se zřítily o 13,72 % na 441,40 Kč. Osudovým se radiokomunikacím stalo zejména páteční obchodování, které přineslo téměř devítiprocentní propad. Nedařilo se ani akciím ČEZ a Komerční banky, které ztratily shodně osm procent a týden tak uzavíraly na 179,20 Kč, resp. 2 749,20 Kč. Jen o půl procenta lépe dopadli akcionáři Českého Telecomu, který ubral 7,57 % na rovných 320 korun. Stranou výprodejů tak zůstaly jen Unipetrol a Philip Morris ČR, které víceméně stagnovaly na svých závěrečných hodnotách z předchozího týdne, tj. 79,90 Kč, resp. 17 569 Kč . Kurz akcií Unipetrolu je nadále určován spíše výší nabídky za státem prodávaný majoritní podíl ve společnosti. Philip Morris ČR pak plně dostál své pověsti „bezpečného přístavu“ v časech výrazných turbulencí.

Čtvrtek byl posledním dnem, kdy bylo možné podat pokyn k přijetí nabídky převzetí na akcie ISPAT Nová huť učiněné společností v souvislosti s rozhodnutím o odchodu společnosti z trhu. Akcie společnosti ISPAT Nová huť bude nicméně možné v několika příštích dnech ještě prodat nebo koupit v anonymní aukci na trhu RM-S a to až do splnění všech podmínek nutných pro vlastní zrušení registrace na trhu a vyloučení emise z obchodování.

Aleš Mátl
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).