Hlavní navigace

Provozovatelé úvěrových registrů upozorňují na zavádějící tvrzení společnosti Deredes, distancují se rovněž od jakékoliv spolupráce s CERD

Na webových stránkách www.registr-dluzniku.cz společnosti DEREDES s.r.o. se objevila tvrzení, že tato společnost nabízí lidem možnost ověřit si přes SMS, zda jsou uvedeni v registru dlužníků. Cena takové SMS je 99 Kč. Provozovatelé Bankovního (BRKI) a Nebankovního (NRKI) registru klientských informací, které používá více než čtyřicet předních finančních institucí, upozorňují veřejnost, že přítomnost v registrech BRKI a NRKI nelze přes SMS ověřit. Současně se distancují od jakékoliv spolupráce s Centrálním registrem dlužníků (CERD), který v současné době realizuje e-mailovou kampaň na registraci do svého "bankovního a nebankovního evidenčního systému" a na svých stránkách lidem nabízí například „Potvrzení o bezdlužnosti“. Provozovatelé registrů zvažují na oba subjekty podat žaloby.

Sdílet

„Tvrzení společnosti DEREDES mohou v lidech vyvolávat mylný dojem, že zasláním jedné SMS si mohou ověřit svůj případný statut dlužníka ve všech úvěrových registrech. Tak to však v žádném případě není,“ řekla dnes Zuzana Pečená, ředitelka akciové společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, která provozuje Bankovní registr klientských informací (BRKI). „Do našich databází se mohou dotazovat pouze řádní uživatelé registru, mezi které společnost DEREDES nepatří. Dotaz do registru je také možné uskutečnit jen prostřednictvím vysoce zabezpečených, šifrovaných kanálů, nikoliv s pomocí SMS,“ odmítla Pečená jakoukoliv spojitost s projektem http://www.registr-dluzniku.cz.

Stejně se vyjádřil i Karel Kolář, ředitel sdružení LLCB, které provozuje Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Oba rovněž vyloučili, že by provozovatelé registrů BRKI a NRKI jednali se společností DEREDES o možné spolupráci v této oblasti. „Firmu DEREDES nepovažujeme za seriózní. Již dříve na svých webových stránkách například uváděla nepravdivou informaci, že spolupracuje se správci registrů BRKI a NRKI. Po naší výzvě tyto zkratky upravila na neexistující BBBC a DFCD,“ řekl dnes Karel Kolář s odkazem na aktuální web společnosti (http://www.checkout.cz/?…).

Provozovatelé registrů rovněž odmítli jakoukoliv spolupráci s Centrálním registrem dlužníků (CERD) provozovaným na stránkách http://www.registerofdebtors.com, který se společností DEREDES úzce spolupracuje a sám sebe označuje za největší bankovní a nebankovní registr na světě tvořený z národních, vzájemně propojených registrů. „CERD lidem například nabízí takzvané Potvrzení o bezdlužnosti, které jim má umožnit zjistit svůj dluh vůči bankám nebo úvěrovým a leasingovým společnostem. I zde uvádí CERD lidi v omyl, protože do registrů BRKI a NRKI mají přístup jen jejich řádní uživatelé, mezi kterými CERD není,“ řekla Zuzana Pečená.

Podle Pečené i Koláře používá CERD obdobné praktiky jako společnost DEREDES. „CERD na svých stránkách například v nedávné minulosti uváděl, že je bankovním a nebankovním registrem klientských informací, který poskytuje výpisy o bezdlužnosti. Text po naší výzvě mírně upravil, i tak však může uvést v omyl mnoho lidí. CERD v současné době realizuje rozsáhlou e-mailovou kampaň týkající se registrace do jeho systému,“ uzavřel Karel Kolář.

Podle provozovatelů registrů mají lidé možnost získat výpis z registrů BRKI a NRKI prostřednictvím písemné žádosti nebo osobní návštěvy klientského centra.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).