Hlavní navigace

PROVOZ NA VĚTŠINĚ TRATÍ OBNOVEN; ZŮSTÁVÁ ZASTAVENÍ PROVOZU VLAKŮ DO SRN.

Přestože se postupně daří obnovovat provoz na většině tratí, kde byl vinou vichřice omezen od včerejška provoz, České dráhy i nadále upozorňují na některá omezení na některých tratích. Doporučujeme cestujícím, aby věnovali informacím o spojení zvýšenou pozornost; případně aby si ověřili na zákaznické lince 840 112 113 aktuální jízdní řád svého spoje.

Sdílet

Proti ranním hodinám se nicméně již podařilo na většině tratí obnovit provoz; zaměstnanci ČD jsou v maximálním nasazení tak, aby se podařilo během dne co nejvíce odstranit následky noční vichřice.

V pohotovosti byl celou noc také Hasičský záchranný sbor ČD, který realizoval více než 120 výjezdů k problémům způsobených poryvy větru.

Aktuální informace týkající se odstraňování omezení v železniční dopravě:

  • Provoz na většině tratí a všech páteřních je již obnoven – v poškozených úsecích vlaky jezdí minimálně v jedné traťové koleji. – včetně trati Praha – České Budějovice a Kolín – Havlíčkův Brod
  • Podařilo se obnovit provoz na většině tratí v Jihočeském kraji, kde byla situace nejkomplikovanější – České Budějovice – Rybník, Veselí nad Lužnicí – Horní Cerkev, České Budějovice – Tábor a Veselí nad Lužnicí – České Velenice. Práce probíhají na trati Strakonice – Nepomuk, kde by měl být během dne zahájen provoz v tzv. nezávislé trakci (motorovými lokomotivami). Tratě s přerušením provozu jsou především v okolí Volar, kde je současně komplikovaná situace také v silniční dopravě.
  • Na všech páteřních tratích – jako například Praha – Ostrava, Praha – Česká Třebová – Brno, Praha – Plzeň – Cheb či Praha – Ústí nad Labem – Děčín je provoz bez dopadů na cestující a jízdní řád spojů
  • Na hlavních tratích zůstávají výluky na tratích Jaroměř – Stará Paka, Mělník – Všetatky – Lysá, Trutnov –Starkoč, Česká Lípa – Liberec, Nepomuk – Strakonice a několika dalších úsecích.
  • Trvá zastavení provozu na tratích do SRN – a to z důvodu nesjízdnosti tratí na německém území. PŘEDPOKLAD TRVÁNÍ JE PO CELÝ DEN; ČESKÉ DRÁHY POŽÁDALY TAKÉ RAKOUSKOU A SLOVENSKOU STRANU, ABY INFORMOVALI CESTUJÍCÍ O TOM, ŽE MEZINÁRODNÍ VLAKY KONČÍ V ČR A DO NĚMECKA NEMOHOU PŘEJÍŽDĚT
  • Z důvodu nepřebírání vlaků německou stranou je také zastavena částečně nákladní doprava na trasách ze Slovenska z důvodu omezení hromadění souprav na území ČR
  • Trvá zatím nesjízdnost trati Rybník – Horní Dvořiště – Linec na rakouské i české straně
  • Situace se komplikuje také v Polsku, jsou vlaky na příjezdu do České republiky zpožděny až v řádu několika hodin. Naopak přeshraniční doprava na Slovensko je bez omezení.

Situaci v železniční dopravě se postupně normalizuje. Naprostá většina výluk byla způsobena popadáním stromů na trať a následným zatarasením trati a případně poškozením trakčního vedení. Některé kraje a železniční doprava v nich byly noční vichřicí zasaženy minimálně nebo vůbec. Jedná se například o kraje Zlínský, Pardubický či Jihomoravský.

Zaměstnanci Českých drah – zejména strojvedoucí a vlakové čety – se již od večerních hodin řídí pokyny zvýšené bdělosti. Podle dosavadních informací  – během nočních hodin nedošlo z důvodu najetí vlaku do stromu k dalším zraněním cestujících.

České dráhy pracují nepřetržitě na odstraňování následků nepříznivého počasí tak, aby se během dne podařilo minimalizovat jejich vliv na jízdní řád spojů ČD. V této souvislosti se na cestující obracíme se žádostí o trpělivost a pochopení a omlouváme se za případná nepohodlí způsobené následky silného větru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).