Hlavní navigace

Prof. Jan Švejnar novým předsedou dozorčí rady ČSOB

Dozorčí rada ČSOB na svém dnešním zasedání (9. října 2003) kooptovala za svého člena profesora Jana Švejnara (1952), a to na místo uprázdněné odchodem bývalého nejvyššího představitele KBC Bank, Remi Vermeirena, do výslužby. Na témže zasedání byl prof. Švejnar zvolen předsedou dozorčí rady ČSOB. Současně přijala dozorčí rada rezignaci svého dosavadního člena Willy Durona a na jím uvolněné místo kooptovala Dirka Mampaeyho (1965).

Sdílet

Profesor Jan Švejnar je nezávislým ekonomem, žijícím od roku 1970 v zahraničí, od roku 1992 pak svou pracovní kapacitu rovnoměrně rozděluje mezi pobyt v Praze a v USA. Graduoval v oboru průmyslových a pracovních vztahů na Cornellově Univerzitě a získal doktorát (Ph.D.) v ekonomii na univerzitě v Princetonu. Ve své akademické kariéře se věnuje zejména tranzitivním ekonomikám a obecně ekonomickému rozvoji. Specializuje se na analýzy vlivu vládní politiky na soukromý sektor. Ve strategických otázkách „vznikajících trhů“ radí kapitánům průmyslu i politikům.

Prof. Jan Švejnar si souběžně se svým působením v USA (výkonný ředitel William Davidson Institutu a profesor na University of Michigan Business School) udržuje velmi silné domácí zázemí, ani při svém nynějším angažmá v ČR (předseda správní rady Centra pro ekonomickou vědu, výzkum a vzdělání – CERGE – University Karlovy, člen vědecké rady Fakulty sociálních věd UK) nepřerušil kontakty se světovým hospodářským trendem. Jeho analýzy výkonu a chování nadnárodních firem a praktické poradenství tak snoubí evropský i americký pohled na řízení a růst.

Volba prof. Švejnara je uplatněním nové politiky KBC postavit do čela dozorčích rad svých akvizic ve střední Evropě respektovanou osobnost se silnými místními kořeny, mezinárodním rozhledem a nezávislým pohledem. Podobné nominace se týkají také Polska a Maďarska, komentoval dnešní zasedání Milan Tománek, výkonný ředitel komunikace ČSOB.

Dirk Mampaey, belgický občan, pracuje jako „Assistant General Manager“ v útvaru Strategie a expanze KBC Bank v Bruselu a jeho zodpovědností je koordinace aktivit KBC ve střední Evropě. Je rovněž členem dozorčí rady v polské Kredyt Bank a slovinské NLB a také členem představenstva maďarské K&H Bank. Dirk Mampaey má vysokoškolské vzdělání – v roce 1988 graduoval na Free Univesity Brussels, dále absolvoval International Banking School ve Švýcarsku (1995), International Banking School ve Philadelphii (1998) a Advanced Management Program na Univesity of Pensylvania (2000).

Milan Tománek
výkonný ředitel
Komunikace a vztahy k investorům ČSOB

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).