Hlavní navigace

Pro nákup i prodej nemovitostí je nyní nejvhodnější čas

Nekalé praktiky neprofesionálů v realitní branži nabírají na intenzitě. Obchody na trhu nemovitostí totiž ve srovnání s loňskem nijak nerostou a lidé se navíc naučili prodávat byty či pozemky přes doporučené realitní kanceláře. Nemovitostí na inzerát tak výrazně ubylo a tím se zúžily možnosti podvodníků – pro zakázku tak udělají cokoli, většinou na úkor klienta.

Sdílet

PRAHA, 21. prosince 2004 – Úrokové sazby z hypoték se už jen pár měsíců budou držet na spodních hranicích. Realitní kanceláře přitom upozorňují, že jak na prodeje, tak na koupi je proto ten nejlepší čas. Pokud se sazby zvýší, tak kupujícím se hypotéka prodraží a ruku v ruce s tím půjde i pokles cen bytů – tedy nevýhoda pro prodávající.

Pokud se zvýší cena za hypoteční úvěr, omezí se poptávka po úvěrech a to se samozřejmě negativně promítne i do zájmu o byty, domy či pozemky. Cena nemovitostí tak logicky půjde dolů. Nicméně zdaleka ne o tolik, aby pokryla navýšení hypotéky. Pro kupující i prodávající je proto v tuto chvíli nejlepší čas na realizaci obchodu, upozornil majitel realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer.

Možný růst úrokových sazeb z hypotečních úvěrů potvrzují i velké české banky. Nyní nejběžnější pětileté úrokové sazby hypoték začínají pod pěti procenty, v příštím roce se zřejmě přehoupnou nad tuto hranici. Měsíční splátka u milionové hypotéky se splatností 20 let tak může podražit o pár set korun. Předhánění bank ve zlevňování hypoték už pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání a úroky v příštím roce půjdou opět nahoru, připustil Jan Sadil, generální ředitel lídra tuzemského hypotečního trhu Českomoravské hypoteční banky.

Realitní kanceláře napříč trhem se shodují, že množství realizovaných obchodů je přitom stejné jako ve srovnatelném období loňského roku. A tradičně jako každý rok kolem Vánoc jsou obchody oproti podzimu nižší. Neprofesionální praktiky neseriozních realitních kanceláří podle zkušeností makléřů nabírají na intenzitě. A nejde o maličkosti – v této části trhu není například nijak výjimečné vykrádání fotografií na internetu kancelářím, které nemovitosti poctivě navštěvují a ověřují, či vydávání se za běžného poptávajícího – což je jednoduchý způsob jak bez námahy zjistit kontakt na majitele. Tací podvodníci pak nabízejí nemovitosti na základě telefonických informací, takže kupující se teprve na prohlídce dozvídá fakta, která nejsou ani prověřená. Na levné a „výhodné“ zprostředkování tak klient obvykle doplatí.

Množství obchodů oproti loňsku nijak neroste a to s sebou nese paradoxně pro běžné zájemce i řadu rizik. Lidé se navíc speciálně za poslední rok, dva naučili prodávat nemovitosti přes realitní kanceláře – po doporučení – a ubylo tak i běžné inzerce volných bytů. Neseriózní realitky tak ztrácejí prostor pro lov klientů a za možnou zakázkou půjdou za každou cenu. Doplatit na neprofesionální přístup leckdy na hranici legálnosti může kupující i prodávající mnohem tvrději, uzavřel majitel realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer.

Podle analytiků realitní kanceláře Palladium Reality bude i přes pravděpodobné vyšší ceny v příštím roce zvýšený zájem o novostavby. Vyšší poptávka dále potrvá po rodinných domcích v satelitních městečkách v okolí prahy. V souvislosti s rostoucími cenami energií vzroste poptávka také po nízkoenergetických či nízkonákladových domech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).