Hlavní navigace

PRIVATIZACE SOFIJSKÉ BURZY

Burza cenných papírů Praha se společně se svými akcionáři rozhodla zúčastnit avizované privatizace sofijské burzy a během oficiální návštěvy Bulharska vedené předsedou Senátu ČR Přemyslem Sobotkou oficiálně oznámila svůj zájem o transakci bulharské straně.

Sdílet

Bulharská vláda oznámila prostřednictvím ministerstva financí svůj záměr nalézt strategického investora pro sofijskou burzu a nabídla k privatizaci její 44 % podíl. Burza cenných papírů Praha se po konzultaci s hlavními akcionáři, a po důkladné analýze sofijské burzy a potenciálu bulharského trhu jako celku, rozhodla privatizace zúčastnit. Bulharské vládě tlumočil zájem Burzy cenných papírů Praha její generální ředitel Petr Koblic, který se účastní oficiální návštěvy Bulharské republiky společně s delegací vedenou předsedou Senátu ČR Přemyslem Sobotkou.

„Myšlenkou zúčastnit se avizované privatizace sofijské burzy se spolu s našimi akcionáři zabýváme již delší dobu. V dynamicky se rozvíjejícím bulharském trhu spatřujeme velký potenciál, který můžeme na základě našich zkušeností dále rozvinout. Sofijská burza se momentálně nachází ve fázi, kdy stojí před celou řadou procesů a úkolů, kterými v nedávné době musela projít i burza v Praze. Právě takto získané zkušenosti jsou naším unikátním know-how, které může jen obtížně nabídnout jiný subjekt, který obdobnou fází neprošel“ – říká Petr Koblic.

Jedním z hlavních kritérií při volbě strategického investora bude schopnost zajistit konkurenceschopnost bulharského trhu a garantovat další rozvoj sofijské burzy. „Pražské burze velmi pomohl náš vlastní, na míru ušitý obchodní systém, který kromě standardního způsobu obchodování nabízí i obchodování za účasti tvůrců trhu. Právě jejich činnost má na fungování burzy obrovský vliv a přináší tolik důležitou likviditu. Jsem přesvědčen, že využití stejné logiky systému jako má naše burza by přineslo bulharskému trhu kýžené výhody“ – dodává Petr Koblic.

Celkový objem akciových obchodů na pražské burze dosáhl v roce 2006 hodnoty 30,9 mld.. EUR. Tržní kapitalizace akciového trhu činila 57,9 mld. EUR. Sofijská burza dosáhla ve stejném roce na akciovém trhu objemu 1,7 mld. EUR při tržní kapitalizaci ve výši 7,8 mld. EUR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).