Hlavní navigace

Přírodní kalamity – významný zdroj pojistných podvodů

Během loňského roku prošetřovali specialisté pojišťoven v ČR téměř 5 tisíc pojistných událostí, které byly klasifikovány jako pojistný podvod, což je téměř o 40 % více než v předchozím roce.

Sdílet

Již standardně největší výskyt podvodného jednání registrují pojišťovny V ČR v oblasti motorových vozidel. Zhruba 60 % škod z těchto podvodů se uplatňuje z havarijního pojištění, kde výše nárokované škody narůstá zejména díky fingovaným krádežím motorových vozidel.

Alarmující je rovněž nárůst pojistných podvodů v oblasti pojištění přepravy. Přesto, že počet těchto pojistných podvodů není příliš vysoký, jedná se vždy o velké částky nárokovaných škod. Šetření těchto druhů podvodů je organizačně náročné, ale mezinárodní spolupráce mezi pojišťovnami významně napomáhá jejich objasňování.

Bohužel se potvrzuje, že stále větší počet pojistných podvodů vzniká v období přírodních kalamit, které postihují naši republiku téměř pravidelně již několik let. V loňském roce bylo přibližně 25 % pojistných podvodů odhaleno právě při likvidaci pojistných událostí vzniklých při sněhových kalamitách a povodních. Nejčastěji spočívá podvodné jednání v navýšení škody z pojistné události, nebo zpětné pojištění majetku postiženého kalamitou, který ovšem před kalamitou pojištěn nebyl. „Pojistný podvod je společensky tolerovaným činem, protože zdánlivě neexistuje okamžitě viditelná oběť, ale lidé si bohužel stále neuvědomují, že obětí je každý slušný člověk, a že ten, kdo vědomě upravuje údaje o nastalé pojistné události, porušuje zákon a páchá trestný čin,“ říká předseda sekce pojistného podvodu ČAP Pavel Východský. Za trestný čin pojistného podvodu přitom může jít jeho pachatel do vězení až na 12 let.

Pokusy obohatit se cestou pojistného podvodu se nevyhýbají ani oblasti životního pojištění. Kam až může vést touha po výplatě pojistné částky, ukazují případy z poslední doby, kdy se začínají objevovat i doposud neznámé případy sebepoškozování klientů pojištěných na vysokou částku na trvalé následky.

V loňském roce pojišťovny v ČR uchránily téměř půl miliardy Kč před neoprávněným vyplacením. Schopnost pojišťoven odhalovat podvodné jednání neustále roste, zejména díky jejich vzájemné spolupráci nejen v ČR. Stále intenzivnější je i spolupráce v rámci skupin států EU i celosvětově. Mezinárodní setkání odborníků z pojišťoven i bezpečnostních složek se na toto téma stávají již pravidlem.

V rámci ČAP se pojistným podvodem zabývá Sekce pojistného podvodu. Velkou část své činnosti zaměřuje na metody prevence a represe pojistného podvodu ve všech oblastech pojištění, organizuje spolupráci ve vztahu k orgánům státní správy, podílí se na tvorbě souvisejících předpisů z oblasti trestního, správního i občanského práva, zabezpečuje výměnu zkušeností v rámci členských pojišťoven i se zahraničími pojistnými trhy. Zároveň usiluje o maximální využití informačních technologií s cílem snížit prostor pro pojistné podvody a chránit pojistníky členských pojišťoven.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).