Hlavní navigace

ČSSZ varuje před podvodníky: Případné přeplatky dávek se nikdy nevybírají osobně

[Tisková zpráva] Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) varuje před podvodníkem, který se vydává za jejího zaměstnance a zneužívá důvěřivé seniory.

Sdílet

V Praze byl zaznamenán případ, kdy se zatím neznámý muž vydával za zástupce oddělení důchodového pojištění jednoho z územních pracovišť Pražské správy sociálního zabezpečení. Podvodník kontaktoval klientku s tím, že byl u ní zjištěn údajný přeplatek na důchodu (ve výši asi 40 000 Kč), který klientka musí neprodleně vrátit, jinak že to bude řešit přes exekutory. Navrhl rovnou termín schůzky a místo předání peněz. Klientce se to ale nezdálo a seznámila se svými pochybami zaměstnankyni oddělení důchodového pojištění, jejíž nadřízení neprodleně informovali policii, která po podvodníkovi pátrá.

ČSSZ upozorňuje, že o povinnosti vrátit přeplatek na dávce je vždy nejprve vydáno rozhodnutí, v němž je mimo jiné vyčíslena přesná výše přeplatku a stanovena lhůta pro jeho dobrovolné uhrazení. Dále je zde uvedeno číslo účtu ČSSZ, na nějž má být přeplatek poukázán buď bezhotovostním převodem, nebo přiloženou poštovní poukázkou. Teprve v případě, že přeplatek není ve stanovené lhůtě uhrazen, přistupuje ČSSZ k jeho vymáhání (např. srážkami z důchodu). V žádném případě však pracovníci ČSSZ klienty osobně nekontaktují za účelem inkasování přeplatku v hotovosti.

ČSSZ vyzývá všechny, kteří se s uvedeným mužem či jinými podobnými podvodníky setkali, aby neprodleně kontaktovali přímo Policii ČR.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).