Hlavní navigace

Přinesou čerti uhlí ČEZu? Mikulášský týden na trhu RM-SYSTÉM

Začátek prosince byl pro český akciový trh o poznání klidnější než období předešlé. Zvláště bohatou nadílku přinesla investice do akcií bankovních titulů a developerů, které jsou po velkých propadech pro mnohé investory na zajímavých cenových úrovních. Pozitivní vývoj zaznamenala rovněž česká energetika. Index akciového trhu RM-SYSTÉM týden uzavíral na hodnotě 3 450 bodů, což je o 4,2% více než týden minulý.

Sdílet

I když Mikuláš nosí většinou čokoládu, pro akcie ČEZu bylo minulý týden nejzajímavější především uhlí, konkrétně z Mostecké uhelné. Tu dle MF Dnes vlastní z 51% uhlobaron Tykač a zbytek je rozdělen mezi další fyzické a právnické osoby. V průběhu týdne mnohé komentáře naznačovaly, že by do konce roku mohl ČEZ Mosteckou uhelnou koupit a vyřešit tím mnohé spory, které v současné době se společností má, a navíc by si tím zajistil uhlí pro svoje elektrárny.

Každou akvizici hodnotí akcionáři ČEZu pozitivně, záleží především na ceně, za kterou by ČEZ MUS koupil. Ta by se mohla pohybovat až kolem 28 mld. Kč za 100% majetkový podíl. Kurz akcie v pátek opět pohyboval na úrovni historických maxim kolem 1 420 Kč. Týden titul uzavřel na 1 410 Kč.

Pokračující nezájem investorů poslal zase o něco níže akcie Philip Morris ČR. Titul, který se ještě minulý rok obchodoval i za 18 tis. Kč za akcii, uzavřel týden na hodnotě 8 130 Kč. Problém se ztrátou tržního postavení na tuzemském a slovenském tabákovém trhu se odrazil v poklesu ziskovosti celého podniku a následně i na výši dividendy. Ta byla letos pouze 600 Kč, což je o 46% méně než minulý rok. Za první polovinu roku 2007 poklesl čistý zisk společnosti o dalších 19% na 321 Kč. Většina analytiků odhaduje dividendu v příštím roce mezi 500 až 600 Kč, což dává při současném kurzu celkem zajímavý dividendový výnos 6,5%.

Na 550 Kč za akcii uzavřela Telefónica O2. Titulu pomohla zpráva, podle které by společnost měla v příštím roce zastavit pokles počtu pevných linek díky stále intenzivnějšímu zavádění ADSL internetu a O2 TV. Před dvěma lety koupila Český Telecom španělská Telefónica za 502 Kč za akcii. Od té doby titul přidal pouze 10%, a také dvakrát vyplatil zajímavou dividendu 45 Kč respektive 50 Kč z jedné akcie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).