Hlavní navigace

Příjmy krajů jsou od počátku roku odvislé od výběru daní

Od počátku letošního roku platí nové rozpočtové určení daní, které zvýšilo podíl krajů na sdílených daních z 3,1 % na 8,92 %. V důsledku zavedením rozpočtového určení daní se rovněž změnila struktura příjmů krajů.

Sdílet

Ministerstvo financí již v polovině loňského roku informovalo kraje a obce o způsobu a realizaci procesu převodu sdílených daní. Navíc ministerstvo v loňském kraje opakovaně upozorňovalo na nerovnoměrný průběh inkasa daňových příjmů, zejména na očekávaný propad daňových příjmů v únoru 2005.

V letošním roce nižší než očekávaný objem převodů do rozpočtu krajů k 31.3.2005 oproti 31.3.2004 byl způsoben tím, že v polovině března letošního roku bylo celostátní inkaso zejména DPH o 9 mld. Kč a DPPO o 6 mld. Kč nižší než v polovině března loňského roku. Protože se prostředky krajům převádí dvakrát měsíčně (podle stavu inkasa na počátku měsíce a v polovině měsíce) a dochází zde rovněž k určitému časovému zpoždění, nedosahovala převedená částka ke konci března hodnot, které zřejmě kraje očekávaly.

Nižší příjmy z DPH byly dány především převodem některého zboží a služeb ze základní do snížené sazby (např. ubytovací služby) v rámci novely zákona o DPH, která začala platit od počátku letošního roku. Od stejného data nevybírá DPH při dovozu ze třetích zemí ani celní správa, ale daňová správa. Tato úprava byla provedena za účelem zatraktivnění podmínek pro podnikání v ČR a znamená časový posun ve výběru DPH. Obdobný posun byl zaznamenán i loni při vstupu ČR do EU.

V těchto dnech probíhá převod prostředků podle stavu inkasa k 1.4.2005 a k tomuto datu již je celková částka inkasa sdílených daní o 2,8 mld. Kč vyšší než na začátku dubna loňského roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).