Hlavní navigace

Příčiny poklesu hodnoty indexu PK 30

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 10. 5. do 14. 5. 2004

Sdílet

Hodnota indexu PK 30, který mapuje cenový vývoj českých akcií na trhu RM-S se v průběhu tohoto týdne nebezpečně přiblížila hladině tisíce bodů. Během úterního aukčního obchodování se index dostal až na úroveň 1028 bodů a v porovnání s dubnovou maximální hodnotou došlo k propadu o téměř dvě stě bodů. Index tvoří vybraných třiceti akcií, jejichž vliv na celkovou hodnotu PK 30 je dán celkovou tržní kapitalizací jednotlivé z nich. Nejvýznamněji se na hodnotě indexu podílí akcie Komerční banky, které mají přibližně čtvrtinové zastoupení. S přibližně 23 % je druhou nejvýznamnější společností ČEZ, následován Českým telecomem s asi 22 % podílem.

Hodnoty jsou orientační s ohledem na neustále se měnící ceny akcií a tím i tržních kapitalizací jednotlivých společností. Cenový vývoj uvedených akcií je tedy hlavní příčinou propadu indexu PK 30 v posledním měsíci. Z ostatních akcií v bázi indexu má dále určitý vliv Philip Morris s přibližně 7 % podílem a Česká pojišťovna s necelými pěti procenty. Ostatní akcie, včetně Unipetrolu a Radiokomunikací, již nemají na vývoj hodnoty indexu tak významná vliv.

Pro investory je podstatný především vývoj cen jednotlivých akcií a z těch hlavních si ČEZ pohoršil o 2,68 % na 174,40 Kč, Komerční banka za cenu 2 657,90 znamená pokles o 3,22 % a akcionáři Českého Telecomu mohou být vzhledem k vývoji ostatních emisí „spokojeni“ s 0,16 % propadem na cenu 319,50 Kč. Z celkové báze indexu byly nejúspěšnější akcie Jakl Karviná, které přidaly více než 16 %. Naopak akcie Pražských služeb v průběhu týdne oslabily o 14 %.

Trh však nejsou pouze blue chips a zajímavé příležitosti ke zvýšení výkonnosti svého portfolia mohli investoři využít např. u akcií OKD. Uvedený titul v průběhu týdne přidal 2,8 % a dosáhl na cenovou hladinu 365,10 Kč.

Naopak negativně se na vývoji investičního portfolia mohly podílet akcie Českomoravských dolů, které jsou dceřinou společností OKD. Tato akcie ztratily v tomto týdnu přes 8 % ze své hodnoty a jejich cena v rámci posledního obchodu byla 237 Kč.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).