Hlavní navigace

Přesměrováním na linky se zvýšenou tarifikací jsou ohroženi i uživatelé mobilních sítí

Sdílet

Tisková zpráva SOS s varováním pro uživatele datových služeb v mobilních sítích před rizikem přesměrování na linky se zvýšenou tarifikací a upozorněním na nový bezplatný ochranný program.

Dosud se hovořilo o rizicích přesměrování na linky se zvýšenou tarifikací (na tzv. žluté linky či do zahraničí) pouze v souvislosti s uživateli modemů na běžných telefonních linkách či ISDN. Nyní však Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) zaznamenalo také první případ přesměrování v mobilní síti.

Princip přesměrování zůstává i v tomto případě prakticky identický, byť řada uživatelů považovala připojení k internetu přes mobilní telefon za bezpečné nyní současné době se rozšiřující připojení prostřednictvím GPRS totiž není vytáčeným připojením. Ovšem v okamžiku, kdy je, byť nevědomky dialer spuštěn, vytvoří nové, již vytáčené, připojení na linku se zvýšenou tarifikací.

Nejohroženější jsou uživatelé paušálních datových tarifů Eurotelu a T-Mobile, kteří nemají důvod sledovat délku připojení, ani množství přenesených dat. „Pouhým pohlédnutím na displej mobilního telefonu sice lze nevědomé přesměrování zjistit, protože místo GPRS připojení je signalizován datový přenos. Uživatelé však obvykle mívají mobil daleko od monitoru a reproduktorů, neboť signál mobilu je ruší,“ uvedl předseda Republikového výboru SOS František Lobovský.

Sdružení obrany spotřebitelů ČR nyní na základě nových poznatků zaktualizovalo na svých stránkách www.dialery.spotrebitele.info doporučení pro poškozené i pro prevenci. Ke zvýšení bezpečí uživatelů internetu před dialery nyní slouží i nový ochranný program, který jeho autor Marek Russ pojmenoval jednoduše Antidialer. Lze ho bezplatně stáhnout z internetových stránek SOS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).