Hlavní navigace

Přes 80 % Čechů se obává globálního oteplování

Z výsledků mezinárodního průzkumu AXA Retirement Scope 2008 vyplývá, že obavy z globálního oteplování a změn klimatu má většina ekonomicky aktivních lidí i důchodců. Pouze necelých 20 % české populace se změn klimatu neobává vůbec. Pracující jsou výrazně ochotnější měnit kvůli klimatickým změnám své zvyky a nákupní chování.

Sdílet

Velké nebo docela velké obavy z globálního oteplování má 70 % pracujících lidí a 67 % důchodců z 27 zemí, které byly do průzkumu skupiny AXA začleněny. I když Češi patří v tomto ohledu mezi „klidnější“ národy, přesto se klimatických změn velmi nebo docela obává více než polovina populace (58 % pracujících a 59 % důchodců). Dalších 23 %, resp. 22 % respondentů pak připouští „malé obavy“.

Podle 86 % respondentů průzkumu AXA Retirement Scope je za globální oteplování odpovědný průmysl, vládu a jednotlivce pak viní 68 % lidí. Češi jsou v mezinárodním srovnání výrazně méně ochotni přiznat zodpovědnost jednotlivcům. Ti mohou za globální oteplování jen podle 56 % ekonomicky aktivních Čechů a 46 % důchodců, zatímco odpovědnost průmyslu a vlády přibližně odpovídá mezinárodnímu průměru.

Důchodci ve většině zemí jsou v otázce přístupu ke globálnímu oteplování rezervovanější než jejich pracující krajané a Česká republika není výjimkou. Zatímco 86 % českých pracujících je připraveno změnit své zvyky kvůli snaze zmírnit globální oteplování, u důchodců je to téměř o 20 % méně. Podobný rozdíl se ukázal i při otázce, zda by byli respondenti ochotni platit více za ekologická řešení a produkty, na což kladně odpovědělo 75 % pracujících a 56 % penzistů, uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA pro ČR a SR.

V rámci celosvětového průzkumu 15 % respondentů uvedlo, že jejich země více než jiné státy zhoršuje problém globálního oteplování. Naopak 17 % lidí je přesvědčeno, že jejich země se nadprůměrně podílí na řešení tohoto problému. Výjimečné je Německo, kde je většina lidí přesvědčena, že jejich země pomáhá řešit tento problém více než jiní. Přitom podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je Německo jedním z největších přispěvatelů ke globálnímu oteplování. Češi jsou v tomto ohledu neutrální, v pozitivním i negativním směru nepovažuje svou zemi za výjimečnou ani 10 % z nich.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).