Hlavní navigace

Prémie patří i bakalářům

Česká spořitelna přistoupila na výplatu slíbené prémie i těm studentům, kteří ukončili bakalářský stupeň vysokoškolského studia. Stalo se tak po více než roce, co na porušování veřejného příslibu upozornilo Sdružení obrany spotřebitelů České republiky.

Sdílet

Česká legislativa zná dva druhy vysokoškolského studia – magisterský a bakalářský stupeň. Vynikajícím absolventům vysokoškolského studia (s červeným diplomem) slíbila ČS před několika lety výplatu 10 000 Kč, pokud budou mít u tohoto peněžního ústavu vedený běžný účet v režimu Sporostudent. V lednu loňského roku toto své rozhodnutí změnila a přestala peníze vyplácet ve slibované výši a snížila odměnu na jeden tisíc korun.

Studenti, kteří si tento bankovní produkt vybrali kvůli výši mimořádné prémie, se touto změnou cítili poškozeni ve svých právech, protože byla provedena bez jejich souhlasu a až po uzavření smlouvy, sdělil o stížnostech, zaznamenaných Sdružením obrany spotřebitelů ČR, předseda jeho Republikového výboru František Lobovský.

Až po opakovaném naléhání Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) a pod tlakem medializace kauzy banka ustoupila, nicméně stále tvrdila, že studentům prémii poskytuje, i když na ni nemají právní nárok.

SOS se od počátku domnívalo, že Česká spořitelna, a. s., není oprávněna jednostranně měnit podmínky, za kterých studenti smlouvu uzavřeli. Výše mimořádné prémie i podmínky jejího poskytování byly vyhlášena veřejně a studenti se na základě této informace rozhodovali při volbě bankovního ústavu, je to pro banku závazné, zdůraznila Ivana Picková z SOS.

Ani při osobním jednání SOS se zástupci banky v létě uplynulého roku nedošlo k dohodě o výplatě prémie úspěšným absolventům – bakalářům, proto se SOS obrátilo po čase znovu na představitele spořitelny. Ta se nyní rozhodla prémie bakalářům vyplatit.

Sdružení obrany spotřebitelů oceňuje důvěru všech studentů, kteří se na ně obrátili. Vyplacení této prémie chápe jako další úspěch spotřebitelské organizace, která nastupuje tam, kde síly jedince nestačí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).