Hlavní navigace

Předvánoční volatilita na akciovém trhu. Co nového v Erste Bank a Telefónice O2?

I před vánočními svátky vykazoval český akciový trh vysokou volatilitu. Strašák americké hypoteční krize opět vystrkuje růžky. Tentokrát způsobila turbulence nesplněná očekávání trhu týkající se snižování úrokových sazeb.

Sdílet

Na snižování úrokových sazeb mají největší zájem velké banky, kterým se tímto krokem zlevní finanční prostředky, kterých mají v současné době velký nedostatek. Krátkodobě má zvýšení likvidity na kapitálovém trhu pozitivní účinek. Problémem je inflace, která může vlivem snižování sazeb nekontrolovaně růst. To, že inflační tlaky rostou, je patrné nejen v Americe, ale po celém světě. Českou republiku nevyjímaje.

Možná právě proto přijala americká centrální banka (FED) kompromisní opatření a snížila úrokové sazby o 25 bodů na 4,25%. Přičemž trh očekával snížení spíše o 50 bodů. Následovalo rozvíření kapitálových trhů, na což v našem regionu doplatily zejména banky. Kurz Erste Bank klesl během týdne o necelých 6% a umazal tím část dřívějších zisků. Z pohledu fundamentu společnosti se může jevit investice jako kvalitní, ale v současné době negativní sentiment a psychologie investorů k bankovnímu sektoru toto hledisko převyšuje. Erste týden uzavřela na trhu RM-SYSTÉM na hodnotě 1257,90 Kč.

Zajímavé informace týkající se Telefónicy O2 přinesl deník MF Dnes. Zpráva se týká prodeje realitního portfolia společnosti. O prodej nemovitostí se podnik snaží jež delší dobu, ale v současné době stáhli svoje nabídky skoro všichni oslovení developeři. Jediným zájemcem zůstává společnost Bohemia Real Investments, která nabídla pouze 170 mil. EUR, což je o více jak polovinu méně, než se dříve očekávalo.

Z tohoto případu je patrno, jak se hypoteční krize promítá i do jiných sektorů, protože důvodem stažení nabídek jsou právě finanční problémy v developerském odvětví. Kurz akcií Telefónicy O2 uzavřel týden na hodnotě 555 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).