Hlavní navigace

Předvánoční obchodování na trhu RM-Systému.

Otázky kolem Unipetrolu, pokračující akviziční snažení ČEZu a další události na trhu RM S.

Sdílet

Kolotoč soudních sporů se tento týden roztočil kolem společnosti Unipetrol, je nasnadě otázka jak vzájemné žaloby zainteresovaných aktérů sporu mohou ovlivnit vývoj kursu akcií.

Rekapitulujeme-li si spor, ve kterém jde o převod akcií společnosti Agrobohemie a Aliachem ze společnosti PKN-Orlen na společnost DEZA, která patří do konsorcia Agrofertu podnikatele Andreje Babiše. V letech 2002 až 2004 vznikly smlouvy o smlouvách budoucích, zavazující PKN-Orlen k převodu akcií výše zmíněných společností na společnost DEZA, protiplněním měla být spolupráce Agrofertu při privatizaci Unipetrolu. Po vstupu PKN Orlen do Unipetrolu však k převodu akcií na společnost DEZA nedošlo, v současné době podala polská PKN Orlen žalobu na neplatnost smluv a Agrofert naopak žaluje polskou skupinu o 77 mil. EUR (2,2 mld. Kč). Z dostupných informací vyplývá, že PKN Orlen již vyčlenil téměř 2,75 mld. Kč na pokrytí potenciálních ztát z prodeje aktiv v Unipetrolu. V případě, že by dceřiné společnosti Unipetrolu zůstali v držení PKN-Orlen a společnost by tak musela zaplatit smluvní pokutu, mělo by to na kurs akcie Unipetrolu pravděpodobně příznivější dopad než kdyby se stala Agrobohemia a Aliachem součástí skupiny Agrofert.

Tyto informace ovlivnily většinou poklidné předvánoční obchodováni na trhu RM-S, kurs akcie se pohyboval v intervalu 225 Kč až ke čtvrtečním, tento týden rekordním, 233 Kč za akcii. Ve čtvrtek bylo dosaženo také maximálních objemů obchodů (necelých 8 mil. Kč), pátek uzavíral těsně pod hranicí 233 Kč.

S končícím rokem 2005 se množí spekulace o vývoji akciových trhu v příštím roce. Mezi indicie, které by nám mohli pomoci v predikci vývoje kursu akcie skupiny ČEZ, patří například vyjádření generálního ředitele ČEZu z tohoto týdne, kdy předpokládá zvýšení zisk společnosti z letošních 16 mld. na 16,9 mld. Kč. Zvýšení zisku půjde především na vrub vnitřních úspor v nákladech, možným odprodejem přebytečných emisních povolenek a rostoucí poptávce po elektrické elektřině.

Akvizice ČEZu se v příštím roce zaměří na střední a jihovýchodní Evropu. Tento týden se ČEZ přihlásil do tendru na makedonskou distribuční společnost AD ESM, která ročně prodá téměř 4,4 TWh elektřiny a obsluhuje přes 700 tis zákazníků. Objevila se i možnost opětovného otevření privatizace bulharské tepelné elektrárny ve Varně, kde zvítězila ruská společnost UES, která nabídla 578,8 mil. EUR. V případě, že UES nebude schopná ukončit kontraktu, mohla by do hry vstoupit společnost ČEZ, která předložila druhou nejvyšší nabídku.

Tento týden byly s konečnou platností převedeny akcie Severočeských dolů na ČEZ, který tak navýšil svůj podíl ve společnosti na 93,1% a zaplatil státu za kontrakt 9,046 mld. Kč. V tomto případě však nelze očekávat odkup akcií Severočeských dolů ze strany ČEZ v rámci povinné nabídky převzetí. Ve srovnání např. s Českým Telecomem, kde byl nový majoritní vlastník Telefonica povinen nabídnout odkoupení akcií ostatním akcionářům se tato situace v Severočeských dolech nebude opakovat. Důvodem proč se povinnost odkupu nevztahuje na ČEZ je skutečnost, že dřívější vlastník FNM a prodávající akcií Severočeských dolů je zároveň většinovým akcionářem společnosti ČEZ – nového majoritního vlastníka dolů a oba tito akcionáři Severočeských dolů dříve jednali ve shodě.

I v případě ČEZu bylo nejvyšších objemů obchodů dosaženo ve čtvrtek (14 mil.Kč). Kurs akcie vzrost z pondělních 718 až ke čtvrtečním maximálním 738 Kč za akcii. Uzavírání pozic před blížícími se svátky zastihlo emisi na 725 Kč za akcii.

Český Telecom uzavíral týden na 524 korunách a Komerční banka na 3418 korunách.

Tento týden také skončila nabídka převzetí vyhlášená společností SČ ENERGETIKA (3 160 Kč/akcie). Kolik akcií bude odkoupeno od minoritních akcionářů bude jasné v nejbližších dnech.

Z emisí na „Volném trhu RM-S“ byl největší zájem o akcie Vítkovic (280 Kč), Mittal Steel Ostrava (2 649 Kč), Třinecké železárny (1 972 Kč).

Roman Jandík
RM-Systém, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).