Hlavní navigace

Před 15 lety otevřel Ahold první český supermarket Mana

Společnost AHOLD Czech Republic, a.s. slaví tento rok 15 let svého působení v České republice. Právě ona otevřela na českém trhu historicky první supermarket Mana. Dnes zaměstnávají supermarkety Albert a hypermarkety Hypernova skoro 15 000 lidí, téměř šedesátka z nich je firmě věrná od samého počátku.

Sdílet

Češi nakupují v supermarketech už patnáct let. Právě v roce 1991 společnost Ahold otevřela v Československu první prodejnu Mana. K populárním supermarketům se o sedm let později přidal i první hypermarket Hypernova. Dnes má Ahold jen na území České republiky 244 supermarketů Albert a 53 hypermarketů Hypernova, v nichž zaměstnává téměř 15 tisíc lidí. Ročně obslouží tyto prodejny na 155 miliónů zákazníků.

Slavnostní otevření vůbec prvního českého supermarketu se konalo 6. června 1991 v Jihlavě. „Byli jsme tenkrát hrozně nervózní, jestli se bude prodejna lidem líbit, v noci jsem ani nemohl spát. Hned ráno se ale mé obavy rozplynuly, lidí bylo mraky,“ popisuje začátky historicky první manažer supermarketu Martin Hildemann. Do prodejny se podle slov tehdejších zaměstnanců jezdili dívat maloobchodníci z celé republiky, nehledě na zákazníky z širokého okolí. „Nakupovali všechno. Hitem byla jablka jonagoldy, která byla ihned pryč,“ vzpomíná Milan Hildemann.

V jihlavské Maně spolu s ním zpočátku pracovalo okolo třiceti zaměstnanců, do konce roku se ale jejich počet přehoupl přes padesátku. „Měli jsme otevřeno do sedmi hodin večer, ale přesto naši lidé nestíhali, a tak jsme museli nabírat další síly,“ přibližuje Hildemann.

Ve společnosti AHOLD Czech Republic pracuje Hilderman dodnes. „Lidí, kteří zůstali našim prodejnám věrní celých patnáct let, mají Albert spolu s Hypernovou zhruba šedesát,“ doplňuje Libor Kytýr, šéf komunikace společnosti. „Jsme rádi, že jsou zaměstnanci ve společnosti Ahold spokojení a vážíme si tak dlouhé spolupráce,“ zdůrazňuje.

Název prodejen Albert znají zákazníci od roku 2000, kdy došlo k přejmenování supermarketů Mana a Sesam. O rok později se změna dotkla i hypermarketů, které se z Primy a Hypernovy staly všechny Hypernovami. Další velká zakázka na výrobu loga Albert přišla v roce 2005, kdy Ahold převzal 56 prodejen Julius Meinl.

Společnost AHOLD Czech Republic je nyní součástí Ahold Central Europe. Poláci, kteří vedle Slovenska také patří do tohoto regionu, otevírali nejdříve hypermarket (Allkauf), a to v roce 1995. O dva roky později vyrostl i polský supermarket Max. Slováci měli svoji první Hypernovu v roce 2001, prodejny Albert tam otevřely v loňském roce. Supermarket Albert či hypermarket Hypernova jsou dnes v každém větším městě v České republice. Úplně největší nákupní prostory zákazníkům nabízí Hypernova v Čestlicích u Prahy, supermarketům dlouhou dobu vévodil Albert v Ostrově nad Ohří s plochou 1713 m2, teď jej o více než 150 m2 přeskočila prodejna v pražské Kotvě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).