Hlavní navigace

Přebytek na tzv. účtu sociálního pojištění roste: v říjnu byl více než 5 miliard korun

O jednu miliardu vyšší než v září byl říjnu 2005 přebytek na tzv. účtu sociálního pojištění. Zatímco ke 30. 9. 2005 rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchodové a nemocenské pojištění (tedy sociální pojištění) očištěné o výdaje související s jinými obdobími byly v přebytku 4 miliardy korun, v říjnu to bylo už 5,1 miliard.

Sdílet

Od začátku roku 2005 do 31. října 2005 zaplatili plátci pojistného na důchodové pojištění a příslušenství celkem 203,6 miliardy Kč, naopak na důchodových dávkách (starobní, invalidní a pozůstalostní důchody) ČSSZ vyplatila cca 203,5 miliard Kč. V těchto výdajích je zahrnuta i záloha vyplacená v říjnu 2005 České poště na výplaty listopadových důchodů (3,6 miliardy korun) a další výdaje jiných období. Pokud se tedy tzv. účet důchodového pojištění o zmíněné vlivy jiných období očistí, pak byl ke konci října v přebytku 0,9 miliardy Kč.

Na pojistném na nemocenské pojištění a příslušenství k němu vybrala ČSSZ od začátku roku 2005 k poslednímu říjnovému dni letošního roku 30,7 mld. Kč, tedy o 1,6 mld. Kč více než za stejné období loňského roku. Výdaje na dávky nemocenského pojištění činily od začátku tohoto roku do 31. října cca 26,5 mld. Kč. Přebytek na tzv. účtu nemocenského pojištění byl tak k poslednímu říjnovému dni 4,2 mld. Kč, což je o cca 0,2 mld. Kč horší výsledek než za stejné období v roce 2004. Za letošní výsledky nemocenského pojištění může fakt, že během prvních čtyř měsíců roku 2005 byla v ČR chřipková epidemie, která si na jedné straně vyžádala vyšší výdaje na dávky nemocenského pojištění, na straně druhé způsobila, že se na pojistném vybralo méně. V roce 2004 se České republice chřipková epidemie vyhnula.

Výše uvedené informace se týkají pouze systému důchodového a nemocenského pojištění v působnosti ČSSZ. Netýkají se pojištění spravovaného ministerstvy vnitra, obrany a spravedlnosti. Ve výdajích na sociální pojištění nejsou započteny výdaje na administraci systému.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).