Hlavní navigace

Pražská a vietnamská burza budou spolupracovat

PRAHA / HO CHI MINH CITY – Dohodu o spolupráci mezi Burzou cenných papírů Praha a jejím vietnamským protějškem dnes podepsal v Hočiminově městě předseda burzovní komory a generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. Ten je ve Vietnamu spolu s delegací podnikatelské mise, jež doprovází prezidenta republiky při jeho státní návštěvě asijských zemí.

Sdílet

Předmětem spolupráce mezi Burzou cenných papírů Praha a Ho Chi Minh City Securities Trading Center se má stát jednak výměna informací o vývoji kapitálových trhů v obou zemích a o emitentech, kteří na nich působí, ale také rozvoj nových produktů obchodování, například derivátů odvozených z nově vytvořených indexů apod. Pražská burza také nabídla svým vietnamským partnerům, že pro ně bude zprostředkovávat informace o aktuálním vývoji regulace burzovních trhů v Evropské unii.

„Vietnamský trh představuje pro členy burzy zajímavý region,“ říká k podpisu dohody šéf pražské burzy Petr Koblic. „Burza v Hočiminově městě, tak jak dnes funguje, není nepodobná kapitálovému trhu, jak jsme jej znali v České republice počátkem devadesátých let. Na trhu je mnoho emisí, ale jen menší objemy obchodů, převážně v blocích. Je zřejmé, že české zkušenosti s rozvojem burzovního obchodování v transformující se ekonomice mohou být pro naše vietnamské partnery užitečné,“ dodává.

Podpis dohody o spolupráci navazuje na nedávnou návštěvu delegace vietnamské burzy v Praze, při níž obě strany diskutovaly například možnost rozšíření počtu burzovních indexů, které by mohly být přizpůsobeny zájmům investorů z partnerské země. Nově otevíraný trh derivátů na burze v Praze pak představuje příležitost, jak nabídku investorům obohatit o deriváty na indexy vietnamských i dalších asijských trhů. Vietnamská strana také projevila zájem o fungování obchodního systému pražské burzy, jenž v minulých letech prokázal svou kvalitu a efektivnost.

Zástupci pražské burzy jsou ve Vietnamu jako účastníci podnikatelské mise doprovázející prezidenta republiky Václava Klause na státní návštěvě Ruské federace, Mongolska, Číny, Vietnamu a Singapuru. „Ceníme si možnosti zúčastnit se této mise,“ říká Petr Koblic. „Rozvoj kontaktů mezi českými podnikateli a jejich zahraničními partnery je po všech stránkách prospěšný, proto je třeba ocenit, že prezident republiky při svých zahraničních cestách navazování takových vztahů podporuje.“

Dohodu o spolupráci podepíší nejvyšší představitelé obou institucí – za českou stranu předseda burzovní komory a generální ředitel BCPP Petr Koblic, za vietnamskou stranu pak pan Tran Dac Sinh, generální ředitel Ho Chi Minh City Securities Trading Center.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).