Hlavní navigace

Pražská a vietnamská burza budou spolupracovat

PRAHA / HO CHI MINH CITY – Dohodu o spolupráci mezi Burzou cenných papírů Praha a jejím vietnamským protějškem dnes podepsal v Hočiminově městě předseda burzovní komory a generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. Ten je ve Vietnamu spolu s delegací podnikatelské mise, jež doprovází prezidenta republiky při jeho státní návštěvě asijských zemí.

Předmětem spolupráce mezi Burzou cenných papírů Praha a Ho Chi Minh City Securities Trading Center se má stát jednak výměna informací o vývoji kapitálových trhů v obou zemích a o emitentech, kteří na nich působí, ale také rozvoj nových produktů obchodování, například derivátů odvozených z nově vytvořených indexů apod. Pražská burza také nabídla svým vietnamským partnerům, že pro ně bude zprostředkovávat informace o aktuálním vývoji regulace burzovních trhů v Evropské unii.

„Vietnamský trh představuje pro členy burzy zajímavý region,“ říká k podpisu dohody šéf pražské burzy Petr Koblic. „Burza v Hočiminově městě, tak jak dnes funguje, není nepodobná kapitálovému trhu, jak jsme jej znali v České republice počátkem devadesátých let. Na trhu je mnoho emisí, ale jen menší objemy obchodů, převážně v blocích. Je zřejmé, že české zkušenosti s rozvojem burzovního obchodování v transformující se ekonomice mohou být pro naše vietnamské partnery užitečné,“ dodává.

Podpis dohody o spolupráci navazuje na nedávnou návštěvu delegace vietnamské burzy v Praze, při níž obě strany diskutovaly například možnost rozšíření počtu burzovních indexů, které by mohly být přizpůsobeny zájmům investorů z partnerské země. Nově otevíraný trh derivátů na burze v Praze pak představuje příležitost, jak nabídku investorům obohatit o deriváty na indexy vietnamských i dalších asijských trhů. Vietnamská strana také projevila zájem o fungování obchodního systému pražské burzy, jenž v minulých letech prokázal svou kvalitu a efektivnost.

Zástupci pražské burzy jsou ve Vietnamu jako účastníci podnikatelské mise doprovázející prezidenta republiky Václava Klause na státní návštěvě Ruské federace, Mongolska, Číny, Vietnamu a Singapuru. „Ceníme si možnosti zúčastnit se této mise,“ říká Petr Koblic. „Rozvoj kontaktů mezi českými podnikateli a jejich zahraničními partnery je po všech stránkách prospěšný, proto je třeba ocenit, že prezident republiky při svých zahraničních cestách navazování takových vztahů podporuje.“

Dohodu o spolupráci podepíší nejvyšší představitelé obou institucí – za českou stranu předseda burzovní komory a generální ředitel BCPP Petr Koblic, za vietnamskou stranu pak pan Tran Dac Sinh, generální ředitel Ho Chi Minh City Securities Trading Center.