Hlavní navigace

Praha mezi evropskými hotelovými premianty

Do elitní společnosti se v žebříčku evropských a blízkovýchodních měst podle ukazatele příjmu na jeden dostupný hotelový pokoj za rok 2006 dostala Praha. Obsadila třinácté místo a stala se jediným městem ze zemí bývalé střední a východní Evropy mezi prvními patnácti. V čele žebříčku je britská metropole. Ukazatelem RevPAR (Revenue per available room) se zabýval společný výzkum celosvětové sítě členských společností KPMG a společnosti The Bench.

Sdílet

“Ukazatel příjmu na jeden dostupný hotelový pokoj, tzv. RevPAR, je klíčovým a běžně užívaným ukazatelem výkonnosti ubytovacího zařízení. Indikuje, zda stoupá nebo klesá míra obsazenosti (vytíženosti) hotelů a výše cen, které si hotel může naúčtovat, anebo obojí dohromady. Nejsnáze se vypočítá tak, že se vynásobí průměrná denní sazba za jeden pokoj, tzv. average room rate (ARR), s mírou obsazenosti (vytíženosti),” vysvětluje Tomáš Kulman, business development manager v oblasti cestovního ruchu a volnočasových aktivit z oddělení Řízení rizik a poradenské služby společnosti KPMG Česká republika.

Praha – výsadní postavení v rámci České republik

y

“Je potěšitelné, že se Praha umístila jako jediná z měst bývalé střední a východní Evropy v elitní patnáctce z hlediska porovnání RevPar,” komentuje postavení Prahy Tomáš Kulman a dodává: “Je třeba zdůraznit, že metodika podobných průzkumů podchycuje zpravidla data poskytovaná určitou vybranou skupinou hotelů. Výběr je prováděn podle určitých kritérií týkajících se standardu hotelu, jeho kapacity nebo provozovatele. Je zjevné, že právě v rámci České republiky jsou postihovány především vybrané pražské čtyř a pětihvězdičkové hotely, které jsou zpravidla provozovány mezinárodními řetězci.”

I v Praze ale již platí, že zde nelze automaticky počítat s úspěchem jakéhokoli hotelového projektu. Potenciální investor bude kromě ukazatele RevPar zjišťovat i úroveň poptávky, kterou může ukázat především průměrná obsazenost ubytovací kapacity. „Je proto třeba pečlivě hledat optimální cestu a způsoby, jak co nejlépe nastavit konkrétní koncept a jak projekt umístit na trhu,“ upozorňuje Tomáš Kulman.

Podobný průzkum zaměřený pouze na hotely v České republice včetně regionů by velmi pomohl zmapovat situaci, jaká v odvětví panuje, a usnadnit a výrazně zefektivnit rozvoj ubytovacích kapacit v regionech. “Je nejvýše pravděpodobné, že reálná data od většího počtu respondentů by mohla posunout Prahu i Českou republiku na ještě lepší pozici,” doplňuje Tomáš Kulman.

Situace v Evropě

Hodnota vítězného londýnského RevPAR dosáhla 166,63 eur, což je nárůst o 18,49 procent oproti minulému roku. Průměrná denní sazba za jeden pokoj činila v Londýně 205,3 eur. Nebyla ovšem nejvyšší. S 222,3 eury na jeden pokoj předčila britskou metropoli Moskva, která se ale díky nižší obsazenosti (vytíženosti) umístila v celkovém hodnocení až na druhém místě. Třetí místo zaujala Dubaj se 156 eury.

Mezi největší evropské “skokany” v meziročním růstu ukazatele RevPAR se zařadila lotyšská Riga, která těžila jak z nízké výchozí situace, tak z pořádání světového šampionátu v hokeji. Naopak světový sportovní svátek číslo jedna, fotbalový šampionát, příliš růst celkové obsazenosti v hostitelské zemi s výjimkou Berlína a Hamburku nepodpořil. Tato města zaznamenala výrazný růst v ukazateli RevPar – o 28,5, respektive 18,4 procent.

Světové srovnání

Podle regionálního hlediska rostl ukazatel nejvíce v asijsko-pacifické oblasti (o 20,12 procenta), dále v Evropě (o 11,61 procenta) a pak v USA (7,5 procent). “Nepřetržitý růst ukazatele RevPAR během roku 2006 na všech trzích je impozantní. Navíc tu stále je potenciál pro další růst, zvláště v Asii. Na druhou stranu zpomalování růstu v USA může naznačovat, že během několika let dosáhne křivka vrcholu a pak nastane pokles. Evropa si ale v roce 2007 udrží silnou výkonnost,” komentuje výsledky Nick Pattie, ředitel oddělení cestovního ruchu a volnočasových aktivit celosvětové sítě členských společností KPMG.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).