Hlavní navigace

PPF prodává majoritní podíl v TV NOVA a stává se druhým největším akcionářem CME

Skupina PPF dnes na mimořádné tiskové konferenci oznámila, že uzavřela dohodu o prodeji svého 85% podílu v TV NOVA se společností Central European Media Enterprises Ltd (CME) (NASDAQ:CETV). CME za tento podíl zaplatí přibližně 642 mil. USD (15,023 miliard Kč), přičemž část, a to 529 mil. USD (12,379 miliard Kč), bude uhrazena v hotovosti a zbytek v podobě akcií CME. Skupina PPF se tím stává druhým největším akcionářem společnosti CME s přibližně 14 % ekonomickým podílem. Touto transakcí získává skupina PPF přístup na mediální trhy střední a východní Evropy.

Sdílet

Skupina PPF vstoupila do TV NOVA v červnu roku 2002 s cílem stabilizovat a konsolidovat televizní stanici. V té době v TV NOVA probíhala řada soudních sporů. Naším úmyslem bylo vyřešit všechny majetkoprávní vztahy, finančně a personálně televizi stabilizovat, zajistit vysokou sledovanost a v horizontu 2 – 4 let najít vhodného strategického partnera, říká Petr Dvořák, člen nejvyššího vedení PPF a generální ředitel TV NOVA. Tohoto partnera jsme našli ve společnosti CME, která má v oblasti mediálního podnikání rozsáhlé zkušenosti.

CME vlastní přední televizní stanice ve střední a východní Evropě. Společnost byla založena v roce 1994 s vizí podpořit nezávislé televizní vysílání v nově vzniklých demokratických zemích. V současné době CME vlastní podíly v osmi nejsledovanějších televizních stanicích v pěti zemích. Společně s místními partnery CME provozuje Nova TV v Chorvatsku, PRO TV a Acasa v Rumunsku, Markíza TV na Slovensku, POP TV a Kanal A ve Slovinsku a Studio 1+1 na Ukrajině. V letech 1994 – 1999 CME působila i v České republice v TV NOVA.

Michael Garin, generální ředitel CME řekl: Jsme velice rádi, že máme příležitost opět se vrátit na český trh. Akvizice TV NOVA je plně v souladu s naší dlouhodobou strategií a PPF je partner, který má mezinárodní úroveň a kredit. Jsme spokojeni s výsledky i dosavadním řízením TV NOVA pod vedením PPF, a proto generálním ředitelem zůstává nadále Petr Dvořák.

Nejvyšším orgánem skupiny TV NOVA bude představenstvo, kde zájmy české strany bude i nadále zastupovat Jiří Šmejc. Jeho majetkový podíl v TV NOVA bude vypořádán prostřednictvím PPF.

Velvyslanec USA v České republice William Cabaniss k transakci uvedl: Akvizice majoritního podílu v TV NOVA společností CME je největší americkou přímou investicí v historii České republiky a je potvrzením obnovené důvěry investorů ve stabilitu a investiční příležitosti v této zemi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).