Hlavní navigace

Pozor na výrobky z TV reklam!

Nákupy uzavírané na dálku získávají u spotřebitelské veřejnosti na oblibě, ale některé výrobky nabízené tímto způsobem se vzhledem k jejich nevyhovujícím užitným vlastnostem staly předmětem častým stížností adresovaných ČOI. Proto bylo z široké nabídky sortimentu sedmi zásilkových společností vybráno ke kontrole celkem 25 výrobků (24 stanovených výrobků, které podléhají zákonu o technických požadavcích na výrobky, zejména elektrospotřebiče a hračky, a jeden výrobek nestanovený).

Sdílet

U všech 25 výrobků bylo ověřováno, zda jsou jejich vlastnosti ve shodě se základními požadavky na bezpečnost nebo s deklarovanými vlastnostmi. Výsledky laboratorních zkoušek předčily i ta nejčernější očekávání – pouze jeden výrobek, a to parní čistič ROYAL nabízený ZS Schäfer shop, s. r. o., splnil podmínky pro uvedení na trh a je bezpečný. Ostatní výrobky vykazovaly různě závažná zjištění ve vztahu k bezpečnosti při jejich běžném užití, včetně rizika ohrožení zdraví uživatelů. Z toho u 13 výrobků byla zjištění tak závažná, že byl vydán okamžitý zákaz jejich prodeje a uložena další opatření (viz přiložená tabulka výsledků posouzení shody). S kontrolovanými osobami budou za uvedení těchto výrobků na trh zahájena správní řízení.

Spotřebitelé, kteří zakoupili výrobky s uvedeným typovým označením, mají možnost odstoupit od smlouvy (tj. proti vrácení těchto výrobků požadovat vrácení jejich ceny).

Výrobky nesplňující podmínky pro uvedení na trh:
Kolo dětské s plastovými koly
Kolo elektrické E-BICYCLE typ GEB-06
Létající vrtulník X1 AIR FOX
Letadlo na dálkové ovládání SKY WARRIOR
Dětská tříkolka SU 2807
Minipračka elektrická XPB08
Žehlička Super Steam S001
Mixér WS Teleshop International, typ Merlin
Pečící pánev LH-PZ 40
Kávovar Coffee Maker
Svítidlo stolní LEUCHTENDIREKT
Rozehřívač čokolády ELE012110
Fritovací hrnec PROFILINE 2000, typ XJ-92243

Miloslava Fléglová
tisková mluvčí ČOI

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).