Hlavní navigace

Rodinné finance: Pouze třetina párů hospodaří na jednom společném účtu

[Tisková zpráva] Rodinné hospodaření představuje jedno z nejcitlivějších témat a častý zdroj partnerských hádek. Ačkoliv více než třetina (37 %) českých domácností volí formu hospodaření na jediném společném účtu, tak celých 41 % párů upřednostňuje systém: Každý na sebe. Vyplývá to z průzkumu Era Poštovní spořitelny.

Sdílet

„Hledání funkčního modelu rodinných financí je pro vztah zátěžovým obdobím,“ upozorňuje Milan Jursík, manažer marketingu Poštovní spořitelny. „Dalším zdrojem možných konfliktů ohledně rodinných financí jsou situace, které mohou navozovat ve vztahu asymetrii – například nástup ženy na mateřskou dovolenou, rodičovská dovolená, nezaměstnanost, dlouhodobá nemoc atd.,“ doplňuje Milan Jursík.

Společný účet, z něhož jsou hrazeny všechny rodinné výdaje, používá v této chvíli 37 % českých domácností. Jak průzkum ukázal, páry fungující v tomto modelu jej upřednostňují především kvůli úspoře nákladů souvisejících s vedením více účtů, a také pro větší přehlednost. „Společný účet však předpokládá velmi dobrou komunikaci mezi partnery, důvěru a naprostou otevřenost ve správě rodinných financí,“ radí Milan Jursík.

„Disponibilitu“ jako jednu z volitelných možností nabízí i Era osobní účet. V souvislosti se zdravým finančním chodem domácnosti však Milan Jursík upozorňuje, že je důležité dodržovat tři základní principy:

    Partneři by měli znát výši všech svých příjmů

    O větších výdajích musejí rozhodovat společně

    Společně by měli vybrat spořicí produkty, pomocí nichž zhodnotí své úspory (termínovaný vklad, spořicí účet, podílové fondy apod.)Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).