Hlavní navigace

Potřebu zlepšit své bydlení má více než polovina obyvatel v mladém a středním produktivním věku

Sdílet

Praha
20. května 2002

Z průzkumu, který si nechala zpracovat GE Capital Bank, vyplývá, že 59 % občanů ČR ve věku 25–50 let má potřebu zlepšit svou situaci v bydlení. Většina z nich přitom uvažuje o možnostech hypotéky či větší půjčky. Rozhodnou-li se pro hypotéku, vybírají nejen podle výše úroků, ale významnou roli hrají i průhlednost produktu nabízeného bankou, délka splácení a výška splátek.

Podle výzkumu, který pro GE Capital Bank koncem roku 2001 provedla agentura AISA na reprezentativním vzorku 311 respondentů, má 59 % dotazovaných potřebu (či zájem) zlepšit svou situaci v bydlení. Dotazováni přitom byli obyvatelé České republiky ve věku 25 – 50 let s čistým osobním příjmem nejméně 14 tisíc Kč nebo s čistým příjmem domácnosti nejméně 18 tisíc Kč.

O rekonstrukci současného bydlení uvažuje 36 % a o pořízení nemovitosti 31 % dotázaných. To, že potřeba těchto lidí zlepšit situaci v bydlení je reálná, dokazuje fakt, že 97 % z nich uvažuje do svého bydlení investovat již v následujících třech letech.

Částka, kterou chtějí lidé do zlepšení svého bydlení investovat, je závislá na tom, jakou cestou se vydají. Průměrné výdaje, které si lidé plánují v případě rekonstrukce stávající bydlení, se pohybují pod 400 tisíci Kč, přičemž ale téměř polovina těch, kteří uvažují o rekonstrukci, počítá s investicí maximálně do 200 tisíc Kč.

Mezi zájemci o nákup staršího domu nebo bytu je průměrné plánované vydání ve výši 550 tisíc Kč a ti, kteří uvažují o koupi nového bytu či domu, mají představu že utratí asi 1,25 milionu Kč. Sedm procent těch, kdo uvažují o pořízení nové či starší nemovitosti (domu nebo bytu), plánují investici nad 1,5 milionu Kč.

Co se týče samotného financování rekonstrukce či pořízení nemovitosti, naprostá většina těchto lidí (84 %) zvažuje, že by k této investici využila hypotéku nebo větší půjčku, přičemž o hypotéce uvažuje polovina z nich (46 %).

Hypotéka je zcela přirozeně vnímána jako dlouhodobá záležitost: 40 % dotázaných má představu, že by hypotéku splácelo 20 let nebo déle a dalších 19 % dotázaných uvažuje o 15 letech. Vůbec nejčastěji lidé uvažují o hypotéce na 20 let (31 %) a na 10 let (30 %).

Délka hypotéky je svázána s tím, kolik mohou lidé měsíčně splácet. Průměrná částka, kterou si lidé představují jako měsíční splátku hypotéky, se pohybuje mezi 5 a 6 tisíci Kč. Přičemž ale téměř každý pátý potenciální zájemce o hypotéku uvažuje o splátce 3 tisíce Kč měsíčně nebo ještě nižší.

Výsledky ukazují, že pokud jde o splácení, převládá zájem o rovnoměrné splácení hypotéky – tedy stejné platby po celou dobu splácení hypotéky (61 %). Nicméně i další způsoby splácení mají svůj potenciál. O zrychlený způsob placení (v prvních letech nejvyšší splátky) by stálo 15 % dotázaných, stejně jako o opačný, zpomalený, způsob platby (v prvních letech nižší splátky).

Co považují potenciální zájemci o hypotéku za důležité a výhodné? Z průzkumu, který má GE Capital Bank k dispozici, vyplývá, že pro klienty je důležitý především úrok (68 %), absolutní průhlednost – tedy „srozumitelný“ produkt bez „skrytých“ poplatků (54 %), výše měsíčních splátek (53 %), celková výše hypotéky (48 %) a doba splácení (46 %). Absolutní průhlednost není pouze důležitá, ale je považována i za velmi významnou výhodu, a to společně s rychlostí vyřízení žádosti o hypotéku.

„Výzkum potvrdil také naše zkušenosti, podle nichž mají lidé zájem o hypotéku, která je od počátku průhledná a je vyřízena rychle. GE Capital Bank jim proto vychází vstříc. Klient si po prvním jednání v GE Capital Bank odnese jasnou nabídku, která je přehledná a srozumitelná. Vyřízení hypotéky pak standardně trvá 5 dnů od předání podkladů. Výzkum ukázal, že průhlednost považuje za výhodu u hypotéky 54 % dotázaných, rychlost pak 37% dotázaných,“ uvedl Libor Ostatek, vedoucí hypotečního oddělení GE Capital Bank.

Za výhodu u hypotéky klienti považují také to, je-li za ně banka schopna vyřídit veškeré „papírování“. Rozhodně nezanedbatelnou roli při výběru finanční instituce poskytující hypotéku podle výzkumu hraje i to, jaká je výše akontace. „Velmi častá je totiž situace, kdy zájemcům o hypotéku by jejich příjem sice postačoval na pravidelné měsíční splátky hypotéky, ale protože například platí komerční nájemné, nemohli našetřit hotovost pro na českém hypotečním trhu dosud obvyklou 30% akontaci. Proto jsme před rokem nabídli klientům Hypotéku na 85 % obvyklé ceny nemovitosti. Klienti, kteří chtějí koupit nemovitost a rozhodnou se pro Hypotéku GE Capital Bank, tak potřebují mít k dispozici vlastní prostředky již jen na 15 % ceny nemovitosti místo obvyklých 30 %,“ řekl Libor Ostatek.

Libor Ostatek, vedoucí hypotečního oddělení GE Capital Bank

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).